Antibiyotik yönetim programının değerlendirilmesi
Assessment of the antibiotic stewardship program
- Tez No: 943979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN ÇAĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada, Antibiyotik Yönetim Programı'nın (AYP), çocuk yoğun bakım ünitesinde (ÇYBÜ) enfeksiyon etkenlerinin direnç profili, antibiyotik tüketimi (LoT, DoT, DASC), hastanede kalış süresi ve mortalite üzerindeki etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 01.01.2022–01.01.2023 (AYP uygulanan dönem) ve 01.06.2023–01.06.2024 (AYP uygulanmayan dönem) tarihleri arasında ÇYBÜ'de izlenen hastaların klinik-demografik verileri, enfeksiyon verileri ve antibiyotik kullanım kayıtları retrospektif olarak değerlendirildi. Her iki döneme ait veriler karşılaştırıldı. Bulgular: Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde Antibiyotik Yönetim Programı'nın yüksek oranda uygulandığı görülmüştür. LoT, DoT, DASC gibi metrikler değerlendirildiğinde serbest dönemde kısıtlı döneme göre antibiyotik kullanımında %250 artış saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: This study aimed to evaluate the impact of the Antibiotic Stewardship Program (ASP) on the resistance profiles of infectious agents, antibiotic consumption (LoT, DoT, DASC), length of hospital stay, and mortality in pediatric intensive care unit (PICU). Materials and Methods: A retrospective evaluation was performed on the clinical-demographic data, infection data, and antibiotic usage records of patients hospitalized in the PICU of Bursa Yuksek Ihtisas Training and Research Hospital between January 1, 2022 – January 1, 2023 (ASP-active period) and June 1, 2023 – June 1, 2024 (non-ASP period). Data from both periods were compared. Results: In the PICU, the ASP was effectively implemented. Evaluation of LoT, DoT, and DASC metrics showed a 250% increase in antibiotic use during the non-ASP period compared to the ASP period.