Ev tipi yoğurtların besinsel özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 944014
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada çiğ süt örnekleri 3 kısma ayrılıp 10 (K10), 20 (K20) ve 30 dakika (K30) sürelerle kaynatılmış 45 1C'ye geldikten sonra ev tipi maya ile mayalanmıştır. Buzdolabında 1 gün bekletildikten sonra elde edilen yoğurtların kimyasal, mikrobiyal ve duyusal özelliklerinin karışılaştırılması amaçlanmıştır. Ev yapımı yoğurtlara protein ve yağ içeriği açısından yakın olan piyasadan 3 adet endüstriyel üretilmiş yoğurt örneği(P1, P2 VE P3) alınarak kontrol örneği olarak kullanılmıştır. Yoğurtların pH, asitlik, kurumadde, yağ ve protein değerleri sırasıyla ortalama 4.11±0.04, %1.02±0.01, 14.13±0.04, %3.97±0, %3.75±0.03 olarak bulunmuştur. Yoğurt örneklerinin Streptococcus thermophilus sayısı en yüksek K30 örneğinde (7.9 log kob/g) ve P1 örneğinde (8.71 log kob/g) belirlenmiştir. L. bulgaricus sayıları en yüksek K30 örneğinde (7.78 log kob/g) belirlenmiştir. Laktoz miktarı en yüksek P3 örneğinde (4.23±0.02), en düşük ise K10 örneğinde (%3.40±0.02) bulunmuştur ve en yüksek galaktoz değeri K10 örneğinde (%0.88±0.01), en düşük P3 örneğinde (%0.59±0.01) belirlenmiştir. Toplam fenolik madde değeri en düşük P1 örneğinde (0.11±0.02 mg GAE/kg), en yüksek K30 örneğinde (0.18±0 mg GAE/kg) olarak bulunmuştur. Toplam antioksidan değeri en yüksek P1 örneğinde (0.09±0.01 mg AAE/kg) en düşük değerler ise K10, P2 ve P3 örneklerinde (0.04±0 mg AAE/kg) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, raw milk samples were separated into three parts and boiled for 10 (K10), 20 (K20) and 30 min (K30). After reaching 45 1C, they were fermented with home-type yeast. It was aimed to compare the chemical, microbial and sensory properties of the yoghurts obtained after keeping in the refrigerator for 1 day. Three industrially produced yoghurt samples (P1, P2 and P3), which were close to home-made yoghurts in terms of protein and fat content, were taken from the market and used as control samples. The average pH, acidity, dry matter, fat and protein values of the yoghurts were found to be 4.11±0.04, 1.02±0.01%, 14.13±0.04%, 3.97±0%, 3.75±0.03%, respectively. The highest Streptococcus thermophilus counts in the yoghurt samples were determined in the K30 sample (7.9 log cfu/g) and in the P1 sample (8.71 log cfu/g). The highest L. bulgaricus counts were determined in K30 sample (7.78 log cfu/g). The highest lactose amount was found in P3 sample (4.23±0.02), the lowest in K10 sample (3.40±0.02%) and the highest galactose value was determined in K10 sample (0.88±0.01%), and the lowest in P3 sample (0.59±0.01%). The lowest total phenolic content was found in P1 sample (0.11±0.02 mg GAE/kg), and the highest in K30 sample (0.18±0 mg GAE/kg). The highest total antioxidant value was found in P1 sample (0.09±0.01 mg AAE/kg), and the lowest values were found in K10, P2 and P3 samples (0.04±0 mg AAE/kg).