9. sınıf öğrencilerin matematiksel bilgiyi transfer edebilme becerilerinin incelenmesi: Kazanım testleri ve beceri temelli sorular örneği
Investigation of ninth grade students' ability to transfer mathematical knowledge: Examples from achievement tests and skill-based questions
  1. Tez No: 944033
  2. Yazar: ÖZKAN ÖNALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK İŞLEYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu araştırmada 9. sınıf öğrencilerinin matematiksel bilgiyi transfer edebilme becerileri kazanım testleri ve beceri temelli sorular bağlamında incelenmiştir. 9. sınıf müfredatında sayı kümeleri, bölünebilme kuralları, birinci dereceden denklem ve eşitsizlik, üslü sayılar ve köklü sayılar konuları yer almaktadır. Bu konulara dair kazanımları edinen öğrencilerin kazanım testindeki soruları çözerken kullandıkları bilgiyi, aynı sorunun beceri temelliye çevrilmiş haliyle karşılaştıklarında transfer edip edemedikleri incelenmek istenmiştir. Yöntem: Bu araştırmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada amaçlı örneklem belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu; 2024 – 2025 Eğitim Öğretim Yılı Güz Dönemi'nde, Erzurum ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda okuyan 9. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmanın katılımcıları 19 erkek, 36 kız olmak üzere toplamda 55 9. sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak kazanım ve beceri temelli testler, öğrencilerle birebir gerçekleştirilen görüşmeler, öğrenci ve araştırmacı günlükleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde nitel analiz yöntemlerinden betimsel analizden yararlanılmıştır. Bulgular: Her bir kazanım ve beceri temelli teste ait öğrenci cevapları doğru, yanlış ve boş olarak değerlendirilmiştir. Görüşmeye katılan öğrencilerden alınan ses kayıtları araştırmacı tarafından o hafta içerisinde analiz edilerek yazıya dökülmüştür. Bu görüşmelerle ilgili bulgular da öncelikle her bir konuda bir öğrencinin örnek kodlama verisi tablolaştırılmış, daha sonra da bütün öğrencilerin transferde karşılaştığı sorunlara dair kodlamalar oluşturulmuştur. Oluşturulan kodlamalar tekrar ele alınarak tabloya son şekli verilmiştir. Sonuçlar: Araştırmanın sonucunda birçok öğrencinin kazanım testinde edinmiş oldukları matematiksel bilgileri beceri temelli testlerdeki soruların çözümlerine transfer edemedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study investigates ninth grade students' ability to transfer mathematical knowledge in the context of achievement tests and skill-based questions. The 9th grade curriculum includes number sets, divisibility rules, first-degree equations and inequalities, exponential numbers, and radical numbers. The aim was to examine whether students who had acquired the relevant achievements could transfer the knowledge they used while solving questions in the achievement test when faced with their skill-based versions. Method: In this research, the case study method, one of the qualitative research designs, was used. A purposive sampling method was adopted. The study group consisted of 55 ninth grade students (19 male, 36 female) studying at schools affiliated with the Ministry of National Education in Erzurum province during the Autumn Term of the 2024–2025 academic year. Data collection tools included achievement and skill-based tests, one-on-one interviews with students, and student and researcher diaries. Descriptive analysis, a qualitative data analysis method, was used for data interpretation. Findings: Students' responses to each achievement and skill-based test were evaluated as correct, incorrect, or blank. The audio recordings obtained from the interviewed students were analyzed and transcribed by the researcher within the same week. For each topic, one student's coding data was first presented in a table, followed by coding of issues encountered by all students during the transfer process. These codes were then reviewed and finalized in the table. Conclusions: The results revealed that many students were unable to transfer the mathematical knowledge acquired in the achievement test to solving the skill-based questions.