Etkin zaman yönetiminin iş stresini azaltmadaki ve işe yabancılaşmadaki rolü
The role of effective time management in reducing work stress and alienation to work
  1. Tez No: 944048
  2. Yazar: SİMAY ÇİÇEKLİER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma, etkin zaman yönetiminin iş stresi ve işe yabancılaşma üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Günümüz iş dünyasında çalışanların karşılaştığı en önemli sorunlardan biri, zaman yönetimi eksikliğine bağlı olarak artan stres düzeyi ve işlerine karşı geliştirdikleri yabancılaşma hissidir. Bu bağlamda, bireylerin zamanlarını planlı ve verimli bir şekilde yönetebilmeleri, hem iş stresinin azaltılması hem de işe karşı olan bağlılıklarının artması açısından kritik öneme sahiptir. Araştırmanın temel amacı, çalışanların zaman yönetimi becerilerinin iş stresi ve işe yabancılaşma üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Bu kapsamda, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren bireylerden anket yoluyla veri toplanmış ve elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada Etkin Zaman Yönetimi Ölçeği (Akgül ve Karaküçük, 2015), İş Stresi Ölçeği (Yüksel ve Özener, 2022) ve İşe Yabancılaşma Ölçeği (Elşrsa, 2018) kullanılmıştır. Analiz sonuçları, etkin zaman yönetimi becerilerinin yüksek olduğu bireylerde iş stresinin ve işe yabancılaşmanın anlamlı düzeyde düşük olduğunu göstermektedir. Bulgular, etkin zaman yönetiminin hem bireysel refahı artırmada hem de örgütsel verimliliği desteklemede önemli bir unsur olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle, kurumların çalışanlarına zaman yönetimi konusunda eğitim ve destek sağlamaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the role of effective time management in reducing work stress and alienation from work. In today's professional environment, one of the most significant challenges faced by employees is the inability to manage time efficiently, which often leads to increased stress levels and a sense of detachment from their work. The main objective of this study is to analyze how effective time management skills influence employees' experiences of job stress and work alienation. For this purpose, data were collected through surveys conducted with employees from various sectors, and the results were analyzed using SPSS software. The study utilized the Effective Time Management Scale (Akgül & Karaküçük, 2015), Work Stress Scale (Yüksel & Özener, 2022), and Work Alienation Scale (Elşrsa, 2018). The findings show that individuals with high time management skills experience significantly lower levels of work stress and alienation. The results highlight the importance of time management in enhancing individual well-being and organizational performance. It is recommended that organizations provide time management training and resources to their employees to promote healthier and more productive work environments.