Evde sağlık hizmeti alan yaşlılarda malnütrisyon durumu ile tiyol disülfit dengesi arasındaki ilişki
Relationship between malnutrition status and thiol disulphide balance in elderly people receiving home health care
- Tez No: 944049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜMEYRA ASLANER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giriş-Amaç: Evde sağlık hizmetinden yararlanan yaşlı bireylerde beslenme bozuklukları sık görülmektedir. Bu bireylerde sık görülen malnütrisyonun oksidatif stres düzeyini etkileyip etkilemediğini değerlendirmek ve tiyol disülfit parametrelerinin malnütrisyonu değerlendirmede biyobelirteç potansiyeli taşıyıp taşımadığını belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte planlanan bu çalışma, Haziran-Temmuz 2024 tarihleri arasında Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi'ne kayıtlı toplam 93 yaşlı birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. MNA (Mini Nütrisyonel Değerlendirme) ile tarama yapılan hastalardan, malnütrisyonu olan 31, malnütrisyon riski olan 31, normal beslenen 31 hasta değerlendirmeye alınmıştır. Malnütrisyon ve malnütrisyon riski olan hastalara MNA testinin ikinci kısmı uygulandıktan sonra çıkan sonuca göre hastalar 3 gruba ayrılmıştır. Hastalardan kan örnekleri alınarak native tiyol, total tiyol ve disülfit düzeyleri ölçülmüştür. Ayrıca disülfit/nativ tiyol, disülfit/total tiyol ve nativ tiyol/total tiyol oranları hesaplanmıştır. Katılımcıların demografik verileri, kronik hastalık öyküleri, beden kitle indeksi (BKİ), üst orta kol çevresi (ÜOKÇ), baldır çevresi (BÇ), deri kıvrım kalınlıkları (DKK) ve Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi puanları da kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Nutritional disorders are commonly observed in elderly patients receiving home healthcare services. This study aimed to evaluate whether malnutrition, frequently seen in this population, affects oxidative stress levels and to determine whether thiol-disulfide parameters have potential as biomarkers for assessing malnutrition. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted between June and July 2024 with 93 elderly individuals registered with the Home Healthcare Services Unit of Kayseri City Training and Research Hospital. Patients were screened using the Mini Nutritional Assessment (MNA), and 31 individuals with malnutrition, 31 at risk of malnutrition, and 31 with normal nutritional status were included. Based on the second part of the MNA, patients were classified into three groups. Blood samples were collected to measure native thiol, total thiol, and disulfide levels. Ratios of disulfide/native thiol, disulfide/total thiol, and native thiol/total thiol were also calculated. Demographic data, history of chronic diseases, body mass index (BMI), mid-upper arm circumference (MUAC), calf circumference (CC), skinfold thicknesses (SFT), and Barthel Index scores of participants were recorded.