Kanser tanısı olan hastalarda psikolojik acı ve ilişkili faktörler
Psychological pain and associated factors in cancer patients
  1. Tez No: 944050
  2. Yazar: MERVE BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZLEM ORHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Giriş ve Amaç: Günümüz tıbbının önemli ve güncel sorunlarından biri olan kanser, bireylerde fiziksel kayıplara ve mortaliteye yol açmasının yanı sıra, ruhsal ve psikososyal alanlarda da önemli olumsuz etkilere sebep olan bir hastalıktır. Kanser ve psikiyatrik komorbid durumlar arasında yapılan çalışmalar literatürde mevcuttur. Psikolojik acı; kayıp deneyimleri, beklenmedik olumsuz durumlarla karşılaşma, travmatik olaylara maruz kalma, hayal kırıklıkları ve temel ihtiyaçların karşılanmaması gibi etkenler sonucunda ortaya çıkan, keder, hüzün ve utanç gibi olumsuz duygularla karakterize edilen, baş edilmesi güç zihinsel olarak acı çekme sürecidir. Onkolojik hasta grubunda, psikiyatrik komorbid durumlara dair birçok çalışma yapılmış olmasına karşın, bu grupta psikolojik acı hakkında çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda, kanser tanısı olan hastalarda psikolojik acı ve ilişkili faktörler olarak psikolojik acıya tolerans, psikolojik sağlamlık, anksiyete ve depresyonun incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, KSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Polikliniği ve Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi Onkoloji Polikliniğine ayaktan başvuran ve çalışmaya katılmak için onay veren, kanser tanısı olan 60 kişi ile rastgele seçilmiş 60 sağlıklı kişi dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara sosyodemografik karakteristikleri ve hastalıkla ilgili veriler için araştırmacı tarafından düzenlenen Sosyodemografik Veri Formu doldurtulmuştur. Yine tüm katılımcılara, psikolojik acıyla ilişkili olarak Psikolojik Acı Ölçeği (PAÖ) ve Psikolojik Acıya Tolerans Ölçeği (PATÖ), psikolojik sağlamlık için Kısa Psiklojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ), anksiyete, depresyon düzeylerini belirlemek için Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HADÖ) uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda vaka grubunda, psikolojik acı toplam puanı, anksiyete ve depresyon puanları kontrol grubuna kıyasla anlamlı yüksek, psikolojik acıya tolerans ve psikolojik sağlamlık ise kontrol grubuna kıyasla anlamlı düşük saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Cancer, one of the major and current issues in modern medicine, is a disease that not only leads to physical losses and mortality in individuals but also causes significant negative impacts in psychological and psychosocial domains. There are studies in the literature examining the relationship between cancer and psychiatric comorbid conditions. Psychological pain is a distressing mental experience characterized by negative emotions such as grief, sorrow, and shame, which emerges as a result of loss experiences, unexpected adverse events, exposure to traumatic incidents, disappointments, and the unmet fulfillment of basic needs. Although numerous studies have investigated psychiatric comorbidities in oncology patients, research specifically focusing on psychological pain within this group is lacking. This study aimed to investigate psychological pain and related factors such as tolerance of psychological pain, psychological resilience, anxiety, and depression among patients with a cancer diagnosis. Materials and Methods: This study included 60 individuals diagnosed with cancer who provided consent to participate and were outpatients at the Oncology Clinics of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital and Kahramanmaraş Necip Fazıl City Hospital, along with 60 randomly selected healthy individuals. All participants completed a Sociodemographic Data Form prepared by the researcher to collect sociodemographic characteristics and disease-related information. All participants were administered the Psychological Pain Scale and the Psychological Pain Tolerance Scale to assess psychological pain and its tolerance, the Brief Psychological Resilience Scale to evaluate psychological resilience, and the Hospital Anxiety and Depression Scale to measure levels of anxiety and depression. Results: In our study, the case group demonstrated significantly higher total psychological pain, anxiety, and depression scores compared to the control group, while psychological pain tolerance and psychological resilience scores were significantly lower than those of the control group. In the univariate model analysis, the total scores of the Psychological Pain Scale, Psychological Pain Tolerance Scale, Short Psychological Resilience Scale, as well as the HAD Anxiety and Depression scores, were found to have a significant effect (p < 0.05) in differentiating between the case and control groups. In the multivariate model analysis, the total scores of the psychological pain scale, the brief psychological resilience scale, and the depression scores demonstrated significant independent effects (p < 0.05) in distinguishing between the case and control groups.