Büyüme dönemindeki japon bıldırcınlarında (coturnıx coturnıx japonıca) mantar hasat atıklarının kullanılma olanakları
The possibilty of using mushroom harvest resi̇due in growing japanese quails (coturnix coturnix japonica)
- Tez No: 944064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MUSTAFA ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışmada Japon bıldırcını (coturnix coturnix japonica) rasyonlarına katılan mantar hasat atıklarının, ortalama canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranı üzerine etkileri araştırılmıştır. 5 haftalık deneme süresince tesadüf parselleri deneme desenine göre oluşturulan gruplar, sırasıyla 0; 6,42; 12,84;19,26; ve 25,68 oranlarında mantar hasat atığı içeren protein ve enerji içerikleri benzer yemlerle beslenmişlerdir. Araştırma sonucunda, ortalama canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranları bakımından gruplar arası farklılıklar önemsiz bulunmuştur (P˂0,05). Haftalık canlı ağırlıklar bakımından sadece 1 ve 2., canlı ağırlık artışı bakımından 1.haftada ; yemden yararlanma oranında ise 2. haftada gruplar arasında önemli farklılıklar bulunmasına karşın (P˂0,05), diğer dönemlerdeki farklılıklar önemsiz çıkmıştır. Araştırma sonuçlarına dayanarak, enerji, protein ve esansiyel aminoasit içerikleri dengelenmiş Japon bıldırcını (coturnix coturnix japonica) rasyonlarında yaklaşık %25 düzeyine kadar mantar hasat atığı kullanılmasının performans kriterleri üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The effects of diets supplemented with mushroom residue on live weight, live weight gain, feed intake and feed efficiency ratio of growing Japanese quails (coturnix coturnix japonica) were examined. During the 5-weeks experiment, 5 diets containing 0; 6,42; 12,84; 19,26 and 25,68 % mushroom residue, respectively, were fed to the groups rondomly assigned. No statistically significant differences were found in terms of live weight, live weight gain, feed intake and feed efficiency ratio among the groups (P˂0,05). However , differences in live weight during the first and second weeks; in live weight gain data of the first week, feed efficiency ratio figures obtained from the second week, were statistically significant (P˂0,05). In conclusion, the use of mushroom residuecup to 25 % in isonitogenious and isocaloric Japanese quail (coturnix coturnix japonica) diets did not create any adverse effect on the performance criteria evaluated.