İş tatmininin kurumsal (örgütsel) bağlılığa etkisinde örgütsel adaletin aracı rolü ve buna yönelik bir araştırma
The mediating role of organizational justice in the effect of job satisfaction on institutional (organizational) commitment and a research on it
  1. Tez No: 944076
  2. Yazar: FATMA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzde şartların önceki dönemlere göre değişmesi, geçimin her geçen gün daha da zorlaşmasıyla beraber daha çok çalışma zorunluluğu olmuştur. Çalışanlar da çalıştıkları ortamda mutlu olmayı ve hak ettiğini düşündüğü değeri görmek istemektedir. Yaptıkları işi sevmek, karşılığını almak, huzurlu ortamda çalışmak herkesin önceliğidir. Bilinen şudur ki her zaman bu istenilen tam anlamıyla olmamaktadır. Çalışanların bu istekleri iş tatmini oluşturmakta. İş tatmininin oluşması ile de kurumsal bağlılık ortaya çıkmaktadır. İş tatmini çalışanın işine olan bağlılığının yanı sıra çalışanın işindeki başarısı ile de eşdeğerdir. Çalışanlar büyük bir zaman dilimini kurumlarında geçirdikleri için, işlerinden duydukları memnuniyet, işlerine olan bağlılıkları tüm yaşamını etkilemektedir. Bu nedenle her zaman çalıştıkları kurumda mutlu olmak ve işyerinde devamlılıklarının olmasını isterler. Bu bağlılığın ve devamlılığın oluşması içinde iş tatmini büyük önem taşımaktadır. İş tatmininin oluşmasında da cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, medeni durum gibi faktörler önemli rol oynamaktadır. İş tatminin oluşması ile beraber kurumsal bağlılık oluşmaktadır. Kurumsal bağlılıkta ise birbirinden farklı bağlılık nedenleri vardır. Çalışan işyerini benimser ve değerlerini kendi değerleri ile bir bütün olarak görür ise bu duygusal olarak bağlandığını ifade eder. Çalışanın maddi olarak kaybedeceklerini düşünüp kurumda kalması ise devam bağlılığını ifade etmektedir. Tabi ki bu bağlılıkları etkileyen sebeplerde örgütsel adalet vardır. Tezimde iş tatminin kurumsal bağlılığa etkisinde örgütsel adaletin öneminden bahsettim ve bu bağlılık oluşurken hangi faktörlerin hangi yaş gruplarında daha etkili olduğunu analiz edilmiştir. Bu araştırmanın amacı, iş tatmininin kurumsal (örgütsel) bağlılığa etkisinde örgütsel adaletin aracı rolünü incelemektir. Araştırmanın evreni İstanbul olup, örneklemi ise özel sektörde çalışan 318 kişidir.
Özet (Çeviri)
Today, the conditions have changed compared to previous periods, and with the fact that making a living has become more difficult day by day, there has been a necessity to work more. Employees also want to be happy in the environment they work in and to see the value they deserve. Loving what they do, getting what they deserve, and working in a peaceful environment are everyone's priorities. It is known that this is not always fully desired. These desires of employees create job satisfaction. With the formation of job satisfaction, institutional commitment emerges. Job satisfaction is equivalent to the employee's commitment to their job as well as the employee's success in their job. Since employees spend a large period of time in their institutions, the satisfaction they feel from their jobs and their commitment to their jobs affect their entire lives. For this reason, they always want to be happy in the institution they work in and to have continuity in the workplace. Job satisfaction is of great importance in the formation of this commitment and continuity. Factors such as gender, age, educational status, and marital status play an important role in the formation of job satisfaction. With the formation of job satisfaction, institutional commitment occurs. There are different reasons for commitment in institutional commitment. If the employee adopts the workplace and sees its values as a whole with his own values, this indicates that he is emotionally attached. If the employee stays in the organization despite thinking that he will lose financially, this indicates continuation commitment. Of course, organizational justice is among the reasons that affect these commitments. In my thesis, I mentioned the importance of organizational justice in the effect of job satisfaction on institutional commitment and analyzed which factors are more effective in which age groups while this commitment is formed. The purpose of this research is to examine the mediating role of organizational justice in the effect of job satisfaction on institutional (organizational) commitment. The universe of the research is Istanbul and the sample is 318 people working in the private sector.