Rafadan Tayfa sinema filmlerinin Türkçe eğitimi çerçevesinde incelenmesi
Rafadan Tayfa examination of cinema films within the framework of Turkish education
- Tez No: 944077
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BAYRAK CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, Türk animasyon sinemasının önemli bir örneği olan Rafadan Tayfa çizgi filminin sinemaya uyarlanan yapımları (Rafadan Tayfa: Dehliz Macerası, Rafadan Tayfa: Göbeklitepe, Rafadan Tayfa: Galaktik Tayfa, Rafadan Tayfa: Hayrimatör) aracılığıyla Türkçe eğitimi bağlamında kapsamlı bir inceleme ve değerlendirme sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma; incelenen olgunun derinlemesine ve bütüncül bir şekilde anlaşılması gerekliliğinden hareketle, nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi temel alınarak oluşturulmuştur. İçerik analizi; iletişim içeriğinin nesnel ve sistematik bir şekilde betimlenmesine, yorumlanmasına ve belirli kategoriler veya temalar çerçevesinde sınıflandırılmasına olanak tanıyan bir yöntemdir. Bu bağlamda, söz konusu sinema filmleri söz varlığı, tematik örgüsü, dil becerilerine katkısı, kültürel aktarımı ve değerler eğitimi çerçevesinde içerik analizi yöntemiyle detaylı bir şekilde incelenmiş; çocukların söz dağarcığını zenginleştirecek çok sayıda deyim, ikileme, terim anlamlı sözcük, mecaz anlam, kalıp ifadeler, dilek ve iyi niyet bildiren sözler ile söz sanatlarının yoğun olarak tespit edildiği görülmüştür. Buna karşın, atasözlerinin kullanımının sınırlı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, bu çocuk filmlerinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen Türkçe ders kitaplarındaki temalarla örtüşen bölümlerin yer aldığı ve Türk kültürüne ait değerlerin izleyicilere aktarılmaya çalışıldığı saptanmıştır. Bu bulgular ışığında, çocuk filmlerinin Türkçe eğitim ve öğretim süreçlerinde etkili bir kitle iletişim aracı olarak değerlendirilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to present a comprehensive examination and evaluation within the context of Turkish language education, focusing on the cinematic adaptations of the Rafadan Tayfa cartoon series, a significant example of Turkish animation cinema (Rafadan Tayfa: Dehliz Macerası, Rafadan Tayfa: Göbeklitepe, Rafadan Tayfa: Galaktik Tayfa, Rafadan Tayfa: Hayrimatör). Grounded in the necessity for an in-depth and holistic understanding of the phenomenon under investigation, the research is structured upon content analysis, a qualitative research method. Content analysis is a method that allows for the objective and systematic description, interpretation, and classification of communication content within specific categories or themes. In this context, the aforementioned cinematic films were meticulously analyzed using the content analysis method within the framework of vocabulary, thematic organization, contribution to language skills, cultural transmission, and values education. The analysis revealed the intensive presence of numerous idioms, binomials, terms, figurative meanings, fixed expressions, expressions of wishes and goodwill, and figures of speech that are expected to enrich children's vocabulary. Conversely, the use of proverbs was found to be limited. Furthermore, it was determined that these children's films include sections that align with the themes specified in Turkish language textbooks by the Ministry of National Education, and that efforts were made to convey values belonging to Turkish culture to the audience. In light of these findings, it is concluded that children's films can be evaluated as an effective mass communication tool in Turkish language education and teaching processes.