Patlayıcı madde lojistiğinde (depolanma-taşınma) karşılaşılan problem sahaları
Problem areas encountered in the logistics of explosive materials (storage and transportation)
  1. Tez No: 944095
  2. Yazar: EKREM KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, İnşaat Mühendisliği, Mining Engineering and Mining, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Patlayıcı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu yüksek lisans tezi, patlayıcı maddelerin üretimden sarf edilmesine kadarki süreçte yaşanılan ve karşılaşılan problem sahalarını tespit etmeyi yönelik bir çalışmadır. Gelişen teknolojik imkanlar ile birlikte patlayıcı maddelerin kullanım alanlarının askeri alanların yanı sıra ticari alanlarda etkin olarak kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle son yıllarda ülkemizde madencilik, baraj, köprü, petrol, tünel, metro, yeraltı sığınak yapımı gibi birçok alanda kullanımı genişleyen patlayıcı maddelerin tedarik zinciri sürecindeki emniyet tedbirlerinde ve yasal mevzuatta düzenlemelerin yapılması zaruri bir hal almıştır. Ayrıca, çalışma sahasının genişlemesi, patlatmadan kaynaklı çevresel hasarlar buna bağlı olarak dava sayılarında da önemli artışlar meydana gelmektedir. Bu tez, patlayıcı madde ile ilgili problem sahalarının tespit ve teşhis edilerek, müteakip dönemde yaşanması muhtemel kaza ve olayların önüne geçmeyi, depolama ve taşıma süreçlerinde eksik ya da geliştirilmesi gereken hususları belirlemeyi amaçlamaktadır. Tezin sonuçları, patlayıcı madde ile yürütülen fonksiyon alanlarında standart bir emniyet prosedürü oluşturabilmeyi, problem sahalarına yönelik çözüm önerileri sunarak literatüre katkı sağlamayı hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to identify the problem areas encountered in the process from the production of explosive materials to their disposal. With the advancement of technological capabilities, the areas of use for explosive materials have begun to expand actively in commercial fields as well as military ones. Especially in recent years, the use of explosives has broadened in various sectors in our country, such as mining, dam construction, bridge building, oil extraction, tunnel construction, and underground shelter construction. It has become essential to implement safety measures and legal regulations in the supply chain process of explosive materials. Moreover, the expansion of the work area has led to significant increases in environmental damage caused by detonations, consequently resulting in a rise in the number of lawsuits. This thesis aims to identify and diagnose the problem areas related to explosive materials, prevent potential accidents and incidents in the future, and determine the aspects that need improvement or development in the storage and transportation processes. The results of the thesis aim to contribute to the literature by proposing solutions to the identified problem areas and establishing a standard safety procedure in the functional areas related to explosive materials