Tip 2 diyabet tanılı hastada serum VANİN-1 düzeyi ile kan şekeri regülasyonu ilişkisinin belirlenmesi
Determination of the relationship between serum VANIN-1 level and glycemic control in patients with Type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 944127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKARSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmada Tip 2 Diyabet tanılı hastalarda glisemik regülasyon düzeyine göre serum Vanin-1 düzeylerinin karşılaştırılması ve Vanin-1 molekülünün biyobelirteç olarak potansiyelinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Ocak-Temmuz 2025 tarihleri arasında, İç Hastalıkları polikliniklerine başvuran, 50 kişi iyi, 50 kişi kötü diyabetik regülasyona sahip 100 Tip 2 Diyabet tanılı birey ile kontrol grubu olarak yaş-cinsiyet uyumlu 50 sağlıklı birey dahil edildi. Serum Vanin-1 düzeyleri enzim bağlantılı immun yöntem (ELİSA) ile çalışıldı. Çalışmaya dahil olan tüm katılımcıların demografik verileri ve laboratuvar parametreleri kaydedildi. ROC analizi ile Vanin-1 molekülünün ayırt edici gücü değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to compare serum Vanin-1 levels according to glycemic regulation status in patients diagnosed with Type 2 Diabetes and to evaluate the potential of the Vanin-1 molecule as a biomarker. Materials and Methods: A total of 100 patients with Type 2 Diabetes who applied to the Internal Medicine outpatient clinics between January and July 2025 were included in the study—50 with good and 50 with poor glycemic regulation. Additionally, a control group of 50 age- and sex-matched healthy individuals was formed. Serum Vanin-1 levels were measured using enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). Demographic data and laboratory parameters of all participants were recorded. The discriminative power of the Vanin-1 molecule was evaluated using ROC analysis. A p-value