2024 yılında güncellenen 5.sınıf fen bilimleri öğretim programının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the 2024 updated 5th grade science curriculum based on teachers' opinions
  1. Tez No: 944126
  2. Yazar: KÜBRA BEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL EMİNOĞLU KÜÇÜKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın temel amacı 2024 yılında güncellenen 5. sınıf fen bilimleri öğretim programının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesidir. Bu temel amaç doğrultusunda 2024 yılı 5.sınıf fen programının programın genel özellikleri, öğrenme çıktıları, öğrenme öğretme süreçleri ve öğrenme kanıtları ögelerini öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim öğretim yılında İstanbul ve Mardin ilinde görev yapan 22 fen bilimleri öğretmeni oluşturmuştur. Araştırma da nitel araştırma yöntemlerinden biri olan temel nitel desen kullanılmıştır. Araştırmada, öğretmenlerin görüşlerini almak amacıyla görüşme formu kullanılarak ses kayıtları alınmıştır. Verilerin analizinde içerik ve betimsel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda 2024 fen bilimleri öğretim programının genel özelliklerine ilişkin öğretmenlerin olumlu görüşlere sahip oldukları belirlenmiştir. Araştırmada öğretmenlerin programın öğrenme çıktılarını, öğrenme kanıtları ile karıştırdıkları bu nedenle de önemli düzeyde kavram yanılgıları olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bir diğer bulgu ise öğretmenlerin programın içeriği ile ilgili kısmen olumlu görüşlere sahip olduklarıdır. Araştırma sonucunda ayrıca programın öğrenme- öğretme süreçleri ile ilgili öğretmenlerin genel olarak olumlu görüşlere sahip oldukları belirlenmiş ve programın öğrencilere keşfedip, araştırıp, sorgulamaya yönelttiği saptanmıştır. Programın ölçme ve değerlendirme boyutu ile ilgili ise öğretmenlerin olumlu ve olumsuz görüşlerinin oranları birbirine yakındır. Öğretmenler programın ölçme ve değerlendirme boyutu ile ilgili süreç değerlendirme çalışmalarını genel olarak olumlu bulduklarını bildirirken, ölçme ve değerlendirmeyi nasıl gerçekleştireceklerine dair verilen bilgilerin programda çok yetersiz kaldığını ifade etmişlerdir. Araştırmada öğretmenler 2024 fen bilimleri öğretim programını uygulamak için okulların ve sınıfların fiziki ortamlarının yetersiz kaldığını ve program ile ilgili hizmet içi eğitim alınması gerektiğini ifade etmişlerdir. Bu bağlamda öğretmenlerin 2024 fen bilimleri öğretim programını daha iyi uygulayabilmeleri okulların fiziki şartlarını düzeltme çalışmaları yapılabilir. Bu bulgular doğrultusunda, öğretmenlerin program okuryazarlıklarını artırmak ve program ilgili kavram yanılgılarını giderebilmek içi hizmet içi eğitimler verilebilir şeklinde bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to evaluate the 5th grade science curriculum updated in 2024 based on teachers' opinions. In line with this main objective, the general features of the 2024 5th grade science curriculum, learning outcomes, teaching-learning processes, and evidence of learning elements were evaluated according to teachers' perspectives. The study group consisted of 22 science teachers working in the provinces of Istanbul and Mardin during the 2024–2025 academic year. The study employed a basic qualitative research design, which is one of the qualitative research methods. In order to gather teachers' opinions, audio recordings were obtained using an interview form. Content analysis and descriptive analysis methods were used in the analysis of the data. As a result of the study, it was found that teachers had positive opinions regarding the general features of the 2024 science curriculum. It was also determined that teachers confused the learning outcomes with evidence of learning, which led to significant conceptual misunderstandings. Another finding of the study was that teachers had partially positive views regarding the content of the curriculum. In addition, it was revealed that teachers generally held positive views regarding the teaching-learning processes, and that the program encouraged students to explore, research, and inquire. Concerning the assessment and evaluation dimension of the curriculum, the proportions of teachers' positive and negative opinions were found to be nearly equal. While teachers generally reported that they found the process-based assessment practices in the program to be positive, they also stated that the information provided in the curriculum regarding how to carry out assessment and evaluation was highly insufficient. In the study, teachers expressed that the physical conditions of schools and classrooms were inadequate for implementing the 2024 science curriculum, and that in-service training on the program was necessary. In this context, efforts may be made to improve the physical conditions of schools to enable teachers to better implement the 2024 science curriculum. Based on these findings, it is recommended that in-service training be provided in order to increase teachers' curriculum literacy and to eliminate conceptual misunderstandings related to the curriculum.