Doğal afet lojistiğinde kullanılan yeni nesil teknolojilerin değerlendirilmesi
Evaluation of usage of new generation technologies in natural disaster logistics
  1. Tez No: 944136
  2. Yazar: GÖRKEM SÜZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİYE TÜMENBATUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma, doğal afet lojistiğinde yeni nesil teknolojilerin kullanımını değerlendirerek, afet öncesi risk azaltma, afet anı müdahale ve afet sonrası iyileştirme süreçlerinde dijital çözümlerin etkisini incelemektedir. Tezde yapay zeka, büyük veri analitiği, uzaktan algılama sistemleri, IoT tabanlı erken uyarı sistemleri, blockchain destekli tedarik zinciri yönetimi ve İHA'lar gibi teknolojilerin afet yönetimi üzerindeki dönüştürücü etkileri ele alınmıştır. Türkiye örneği üzerinden özellikle 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremler ve diğer güncel afet vakaları analiz edilerek, dijitalleşmenin afet lojistiği süreçlerine sağladığı hız, doğruluk ve şeffaflık katkısı vurgulanmıştır. Araştırmada, Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ve DEMATEL yöntemleri kullanılarak uzman görüşleri toplanmış, İzmir bölgesi özelinde mekansal sınırlamalar dikkate alınarak değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmanın bulguları, teknolojik entegrasyonun afet yönetimi süreçlerini daha etkin ve dayanıklı hale getirdiğini gösterirken, veri güvenliği, altyapı eksiklikleri ve insan kaynağı yetkinliği gibi yeni risk alanlarına da dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the use of new generation technologies in disaster logistics, examining the impact of digital solutions on pre-disaster risk reduction, emergency response during disasters, and post-disaster recovery processes. The thesis addresses the transformative effects of technologies such as artificial intelligence, big data analytics, remote sensing systems, IoT-based early warning systems, blockchain-supported supply chain management, and unmanned aerial vehicles (UAVs) on disaster management. Through the analysis of recent disaster cases in Türkiye, particularly the February 6, 2023 Kahramanmaraş-centered earthquakes, the contribution of digitalization to enhancing the speed, accuracy, and transparency of disaster logistics processes is emphasized. Expert opinions were gathered using the Analytic Hierarchy Process (AHP) and DEMATEL methods, and evaluations were conducted with spatial limitations specific to the İzmir region. The findings reveal that technological integration significantly improves the effectiveness and resilience of disaster management processes, while also highlighting emerging risk areas such as data security, infrastructure deficiencies, and human resource competency.