Sınıf öğretmeni adaylarının küresel ısınmaya yönelik tutumları ile bilgi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of pre-service clasroom teachers' attitudes towards global warming and their knowledge levels
- Tez No: 944138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada sınıf öğretmeni adaylarının küresel ısınmaya yönelik tutumları ile bu konudaki bilgi düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılı güz döneminde Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Eğitimi lisans programında öğrenim görmekte olan toplam 135 sınıf öğretmeni adayıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmada veri toplama araçları olarak, Eroğlu (2016) tarafından geliştirilen“Küresel Isınma Bilgi Ölçeği”ve Bozdoğan (2009) tarafından geliştirilen“Küresel Isınma Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Veri toplama araçları öğretmen adaylarına sunulmuş ve adaylara süre verilerek soruları yanıtlamaları istenmiştir. Araştırmanın bulguları incelendiğinde, sınıf öğretmeni adaylarının küresel ısınma hakkında bilgi düzeyleri bakımından ikinci sınıftaki öğretmen adaylarının lehine anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, sınıf öğretmeni adaylarının küresel ısınma konusundaki tutumları arasında sınıf seviyelerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ulaşılan sonuçlara göre, sınıf öğretmeni adaylarının küresel ısınmaya yönelik tutumları ile bilgi düzeyleri arasında düşük düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Ayrıca araştırma sonuçları, cinsiyetin öğretmen adaylarının küresel ısınmaya yönelik tutumları ile bilgi düzeyleri üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olmadığını göstermektedir. Bu açıdan öğretmen adaylarının küresel ısınma konusundaki bilgi ve tutumlarını eş zamanlı olarak geliştirmesini sağlayacağından eğitim programlarındaki güncel ve yenilikçi eğitim içeriklerinin yanı sıra, uygulamalı etkinliklerin ve projelerin eğitim sürecine entegre edilmesine yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to examine the attitudes of prospective classroom teachers towards global warming and their level of knowledge on this subject. The research was conducted during the fall semester of the 2023-2024 academic year with a total of 135 prospective classroom teachers enrolled in the Classroom Education undergraduate program at Kastamonu University's Faculty of Education. This study employed a correlational survey model, a quantitative research method. The data collection tools employed in this study were the“Global Warming Knowledge Scale”, developed by Eroğlu (2016), and the“Global Warming Attitude Scale”, developed by Bozdoğan (2009). The data collection tools were presented to the teacher candidates, who were then given a period of time in which to respond to the questions. A subsequent examination of the study's findings revealed a statistically significant discrepancy in favour of second-year teacher candidates with regard to their knowledge level concerning global warming. The findings revealed that there was no statistically significant difference in the attitudes of classroom teacher candidates towards global warming according to grade levels. The findings suggest the presence of a modest positive and significant relationship between the attitudes of classroom teacher candidates towards global warming and their knowledge levels. Moreover, the findings of the research demonstrate that gender does not exert a significant influence on teacher candidates' attitudes towards global warming and their levels of knowledge. In this regard, recommendations have been made for the integration of current and innovative educational content, as well as practical activities and projects into the education process. It is anticipated that this will enable teacher candidates to develop their knowledge and attitudes toward global warming simultaneously.