Üniversite hazırlık sürecindeki öğrencilerin meslek seçiminde aile desteği ve ebeveyn başarı baskısının incelenmesi
Investigation of family support and parental success pressure in career choice of students in the university preparation process
  1. Tez No: 944139
  2. Yazar: SADİYE TOPSAKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR EKİZ ATAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Meslek seçimi, çocukluktan itibaren başlayan ve özellikle de ailelerin önemli bir rol oynadığı süreçtir. Bireylerin, aile yapısı, her bir üyenin üstlendiği roller, üyeler arasındaki ilişkiler, değerler sistemi ve tutumlar gibi değişkenler meslek seçimini ve gelişimini etkilemektedir. Ailelerin akademik başarı baskısı, öğrenciler için kritik bir dönem olan üniversite sınavına hazırlık sürecinde önemli bir faktördür. Ailelerin olumlu, destekleyici yaklaşım sergilemeleri, gençlerin kariyer yolculuğunda ilgi ve yetenekleri doğrultusunda sağlıklı kararlar alarak bu doğrultuda seçim yapmaları adına son derece mühimdir. Bu çalışma üniversite hazırlık sürecindeki öğrencilerin meslek seçiminde aile desteği ve ebeveyn başarı baskısını araştırmak amacıyla, Konya'nın Ilgın ilçesinde ikamet eden devlet ve özel Fen lisesi ile Anadolu lisesinde öğrenim gören 161 kadın ve 101 erkek olmak üzere toplam 262 öğrenci ile yapılan anket formu 11 ve 12. Sınıf öğrencisini kapsamaktadır. Araştırmada çalışma grubuna uygulanacak“Kişisel Bilgi Formu”,“Meslek Seçiminde Aile Desteği Ölçeği”,“Ebeveyn Başarı Baskısı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma yöntemi nicel olup, araştırmada nedensel karşılaştırmalı araştırma modeli esas alınmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp., Armonk, New York, ABD) istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Ailesi tarafından desteklenen ve bilgilendirilen öğrencilerin akademik başarı düzeyinin iyi olduğu, başarı baskısı gören öğrencilerin başarı düzeyinin zayıf olduğu; demokratik aileye sahip öğrencilerin ailelerinden bilgilendirme ve destek aldığı, otoriter ve baskıcı ailelerin çocuklarına başarı baskısı yaptıkları sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda, aile, çocuğun eğitimine katkıda bulunmalı, ilgi alanlarını desteklemeli ve gelecekteki kariyer seçimine rehberlik etmelidir. Bu konuda çocuğun okulu ile iş birliği içine girmesi büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Career selection is a process that starts in childhood and in which families in particular play an important role. Variables such as family structure, roles undertaken by each member, relationships between members, value system and attitudes, which are the basis of behaviors, affect career selection and development. Families' academic success pressure is an important factor in the preparation process for the university exam, which is a critical period for students. It is extremely important for families to exhibit a positive and supportive approach so that young people can make healthy decisions and make choices in line with their interests and abilities during their career journey. This study covers a total of 262 11th and 12th grade students, 161 female and 101 male, studying in state and private science high schools and Anatolian high schools in the Ilgın district of Konya in order to investigate family support and parental success pressure in career selection of students in the university preparation process. In the study, the“Personal Information Form”,“Family Support Scale in Career Selection”and“Parental Success Pressure Scale”to be applied to the study group were used. The research method is quantitative and the causal comparative research model is based on. The data were evaluated using the IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp., Armonk, New York, USA) statistical package program. It has been concluded that students who are supported and informed by their families have good academic success levels, while students who are pressured to succeed have poor success levels; students with democratic families receive information and support from their families, while authoritarian and oppressive families pressure their children to succeed. In this regard, the family should contribute to the child's education, support their interests, and guide their future career choices. It is of great importance for the child to cooperate with their school in this regard.