Asetamipridin HT-29 hücre hattı üzerindeki etkileri ve sodyum selenitin koruyucu rolünün değerlendirilmesi
The effects of acetamiprid on HT-29 cell line and evaluation of the protective role of sodium selenite
  1. Tez No: 944154
  2. Yazar: BEYZA NUR TANDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK PANDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Neonikotinoid grubuna ait bir pestisit olan Asetamiprid, tarımda yaygın olarak kullanılmakta olup memelilerde toksikolojik riskler oluşturmaktadır. Selenyumun inorganik formu olan sodyum selenit (SS), redoks mekanizmaları aracılığıyla apoptoz gibi hücre ölüm süreçlerini tetikleyerek özellikle dirençli tümör hücrelerinde etkili olabilen potansiyel bir antikanser ajan olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, Asetamiprid'in HT-29 hücre hattı üzerindeki sitotoksik ve genotoksik etkileri ile 0,1 nM konsantrasyonunda uygulanan SS'nin bu toksisiteye karşı koruyucu potansiyeli araştırılmıştır. Hücre canlılığı MTT testi, DNA hasarı Komet testi ve hücre ölüm oranları Apoptoz/Nekroz testi ile analiz edilmiştir. MTT sonuçlarına göre, Asetamiprid doza bağımlı sitotoksisite oluşturmuş; LD₅₀ 3,9 µM, LD₁₀₀ 7,8 µM olarak belirlenmiştir. SS ile birlikte uygulanan gruplarda bu değerler sırasıyla 7,8 µM ve 15,6 µM'e yükselmiştir. Ancak 15,6 µM Asetamiprid+SS grubunda hücre canlılığında ani bir düşüş gözlenmiş, bu da yüksek doz Asetamiprid'in toksisitesinin SS ile tam olarak baskılanamadığını göstermiştir. Komet testi bulguları, yalnız Asetamiprid uygulanan hücrelerde DNA kuyruk uzunluğu, kuyruk yüzdesi ve kuyruk momenti gibi parametrelerde anlamlı artışlar olduğunu göstermiştir. Asetamiprid+SS gruplarında ise bu parametrelerde anlamlı azalma gözlenmiştir.Apoptoz-nekroz analizinde, Asetamiprid LD₁₀₀ grubunda yoğun nekroz izlenirken; Asetamiprid+SS LD₅₀ grubunda apoptoz oranı düşmüş, canlı hücre oranı artmıştır. Sonuç olarak, Asetamiprid HT-29 hücrelerinde ciddi düzeyde sitotoksik ve genotoksik etkilere neden olmakta, ancak SS bu zararlı etkileri önemli ölçüde hafifletebilmektedir. Bu bulgular, pestisit toksisitesine karşı selenyum türevlerinin potansiyel terapötik etkilerini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Acetamiprid, a pesticide belonging to the neonicotinoid group, is widely used in agriculture and poses toxicological risks in mammals. Sodium selenite (SS), the inorganic form of selenium, is considered as a potential anticancer agent that can be effective especially in resistant tumour cells by triggering cell death processes such as apoptosis through redox mechanisms. In this study, the cytotoxic and genotoxic effects of acetamiprid on HT-29 cell line and the protective potential of SS applied at 0,1 nM concentration against this toxicity were investigated. Cell viability was analysed by MTT assay, DNA damage by Comet assay and cell death rates by Apoptosis/Necrosis assay. According to MTT results, Acetamiprid caused dose-dependent cytotoxicity; LD₅₀ 3,9 µM, LD₁₀₀ 7,8 µM. These values increased to 7,8 µM and 15,6 µM in the groups applied with SS, respectively. However, a sudden decrease in cell viability was observed in the 15,6 µM Acetamiprid+SS group, indicating that the toxicity of high dose Acetamiprid was not fully suppressed by SS. Comet assay results showed that there were significant increases in parameters such as DNA tail length, tail percentage and tail moment in cells treated with Acetamiprid alone. In apoptosis-necrosis analysis, intense necrosis was observed in Acetamiprid LD₁₀₀ group, while apoptosis rate decreased and viable cell ratio increased in Acetamiprid+SS LD₅₀ group. In conclusion, Acetamiprid causes severe cytotoxic and genotoxic effects in HT-29 cells, but SS can significantly alleviate these harmful effects. These findings support the potential therapeutic effects of selenium derivatives against pesticide toxicity.