Hemşirelik öğrencilerine jennning afet hemşireliği yönetim modeli ile verilen simülasyon eğitiminin afete hazırlık algısı ve müdahale öz-yeterliliğine etkisi
The effect of simulation training given to nursing students with the jenning disaster nursing management model on disaster preparedness perception and response self-efficacy
  1. Tez No: 944164
  2. Yazar: MEHMET EMRE ALTINKAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN GÜMÜŞ ŞEKERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hemşirelik öğrencilerinin afetzedeleri nasıl önceliklendireceklerini, değerlendireceklerini ve yöneteceklerini öğrenmeleri, öğrencilerin afete hazırlıklarını ve müdahale öz-yeterliliklerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Bu araştırmanın amacı hemşirelik öğrencilerine Jenning Afet Hemşireliği Yönetim Modeli'ne dayalı verilen simülasyon eğitimlerinin afete hazırlık algısı ve müdahale öz-yeterliliğine etkisini incelemektir. Bu çalışma randomize olmayan gruplarda, ön test-son test paralel kontrollü yarı deneysel tasarımda yapılmıştır. Araştırma Selçuk Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde öğrenim gören son sınıf öğrenciler ile Ekim 2024-Ocak 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışma popülasyonunu 65 müdahale grubu ve 65 kontrol grubu olmak üzere toplam 130 hemşirelik öğrencisi oluşturmuştur. Çalışmada müdahale grubunda yer alan öğrencilere Jenning Afet Hemşireliği Yönetim Modeli'ne dayalı teorik ve simülasyon uygulamalarını içeren 14 haftalık eğitim programı uygulanmıştır. Kontrol grubu eğitim verilmeyen grup olmuştur. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Hemşirelerde Afete Hazırlık Algısı Ölçeği ve Afete Müdahale Öz-Yeterlilik Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde ki-kare testi, bağımlı gruplarda t testi, bağımsız gruplarda t testi, McNemar-Bowker ve McNemar testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Learning how to prioritise, assess and manage disaster victims can help nursing students to improve their self-efficacy in terms of disaster preparedness and response. This study examined the effect of simulation training based on the Jennings Disaster Nursing Management Model on nursing students' perception of their preparedness for and ability to intervene in disasters. This study was conducted in non-randomized groups, with a pre-test-post-test parallel controlled quasi-experimental design. It was conducted between October 2024 and January 2025 with final-year students at Selçuk University's Faculty of Nursing. The study population consisted of 130 nursing students: 65 in the simulation group and 65 in the control group. The simulation group underwent a 14-week training programme incorporating theoretical and simulation practices based on the Jennings Disaster Nursing Management Model. The control group received no training. Data were collected using the Introductory Information Form, the Perception of Disaster Preparedness in Nurses Scale, and the Disaster Response Self-Efficacy Scale. The data were analysed using the chi-square test, t-test in dependent groups, t-test in independent groups, McNemar–Bowker test and McNemar test.