Obsesif kompulsif bozukluk tanılı ergenlerde aleksitimi ve sosyal beceri ilişkisinin incelenmesi
Investigation of alexithymia and social skills relationship in adolescents diagnosed with obsessive-compulsive disorder
- Tez No: 944176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN CEVHER BİNİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Aleksitimi psikiyatrik hastalıklara sıklıkla eşlik eden; duyguları tanıma, sözlü olarak ifade etme ve bedensel hislerden ayırt etme konusundaki zorluklarla karakterize bir durumdur. OKB'nin neden olduğu stresin sosyal alanlardaki işlevselliği bozduğu ve eşlik eden aleksitiminin sosyal becerilerdeki zorlukları kötüleştirdiği bilinmektedir. Çalışmamızda OKB tanılı olgularla, sağlıklı kontrolleri sosyal beceriler açısından karşılaştırmayı, OKB'ye özgü sosyal beceri zorluklarının aleksitimi varlığıyla ilişkisini değerlendirmeyi, dolayısıyla sosyal beceri ve aleksitiminin hem birbiriyle hem de OKB ile ilişkisini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Araştırmanın evreni, SBÜ. İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine Eylül 2023-Ocak 2024 tarihleri arasında başvuran, yeni tanı alan veya takip edilmekte olan, ilaç kullanmayan DSM 5 kriterlerine göre OKB tanısını karşılayan, 12- 18 yaş arası 41 ergen ve benzer demografik özelliklere sahip 41 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 82 katılımcıdan oluşmaktadır. Tüm katılımcılara, Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli/ Türkçe Uyarlaması Ölçeği (ÇDŞG-ŞY-T) ile psikiyatrik değerlendirme yapılmıştır. Her iki gruptaki katılımcılara Sosyodemografik ve Klinik Bilgi Formu, Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20), Çocuklar İçin Sosyal Destek Değerlendirme Ölçeği (Ç-SDDÖ) uygulanmıştır. OKB grubundaki katılımcılara ayrıca semptom boyutları ve şiddetini belirlemek amacıyla Yale-Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği (YBOKÖ) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Alexithymia is a condition characterized by difficulties in recognizing, verbally expressing, and distinguishing bodily sensations, frequently accompanying psychiatric disorders. It is known that the stress caused by OCD disrupts functionality in social domains and exacerbates accompanying alexithymia, worsening social skill difficulties. In our study, we aimed to compare social skills in individuals diagnosed with OCD with healthy controls, evaluate the relationship between OCD-specific social skill difficulties and the presence of alexithymia, and thus demonstrate the relationship between social skills and alexithymia as well as OCD. Materials and Methods: The study population consisted of 82 participants, including 41 adolescents diagnosed with OCD according to DSM-5 criteria, aged 12-18, who applied to the Child and Adolescent Psychiatry Clinic of SBU. İzmir Dr. Behçet Uz Children's Diseases and Surgery Training and Research Hospital between September 2023 and January 2024, and 41 healthy controls with similar demographic characteristics. Psychiatric evaluation was performed using the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children Present and Lifetime Version/Turkish Adaptation (KSADS-PL) for all participants. Socio-demographic Data Form, Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), and Children's Social Support Appraisals Scale (SS-A) were applied to all participants in both groups. Additionally, the Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale (YBOCS) was administered to participants in the OCD group to determine symptom dimensions and severity.