Trokoidal frezelemede kesme sıvısının işlenebilirlik kriterleri üzerındeki etkilerin araştırılması
Investigation of the effects of cutting fluid on machinability criteria in trochoidal milling
  1. Tez No: 944178
  2. Yazar: TUĞÇENUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, AISI 304 kalitesinde paslamaz çelik malzemesinin trokoidal frezelenmesinde Kuru ve Minimum Miktarda Yağlama (MMY) işleme koşullarının kesme kuvveti, kesme sıcaklığı ve yüzey pürüzlülüğü üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ayrıca çıktı parametreleri değerleri üzerine etkilerinini istatistiksel olarak değerlendirilmesi için varyans (ANOVA) analizi yapılmıştır. Deneyler, TiAlN kaplamalı karbür parmak freze takımı ile gerçekleştirilmiş olup, değişken kesme hızı (90-115-150 m/dak), kesme derinliği (4-8 mm) ve sabit ilerleme (0,05 mm/dev) parametreleri kullanılarak toplam 12 farklı deney kombinasyonu oluşturulmuştur. Deneysel sonuçlara göre en düşük kesme kuvveti MMY yönteminde birinci kanal işleminde, 115 m/dak kesme hızında ve 4 mm kesme derinliğinde 178,51 N olmuştur. En düşük kesme sıcaklığı (MMY yöntemi, birinci kanal işleminde, 90 m/dak kesme hızında ve 4 mm kesme derinliğinde) ve en iyi yüzey pürüzlülüğü (MMY yöntemi, ikinci kanal işleminde, 150 m/dak kesme hızında ve 8 mm kesme derinliğinde) sırası ile 102 °C ve 0,386 μm ölçülmüştür. Varyans analiz sonuçlarına göre kesme kuvveti, kesme sıcaklığı ve yüzey pürüzlülüğü üzerine en etki parametre sırası ile %58,43 ile kesme hızı, %35,75 ile kesme ortamı ve %30,9 ile kesme ortamı olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar, genel olarak MMY yönteminin kuru işleme koşuluna kıyasla daha düşük kesme kuvveti ve kesme sıcaklığına yol açtığını, ayrıca iş parçası yüzeyinde daha düşük yüzey pürüzlülüğü değerleri sağladığını ortaya koymuştur. Bu sonuçlara göre, MMY uygulamasının trokoidal frezeleme işlemlerinde kullanımının işleme verimliğinini artırma yönündeki olumlu etkisi görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Dry and Minimum Quantity Lubrication (MQL) machining conditions on cutting force, cutting temperature, and surface roughness during the trochoidal milling of AISI 304 grade stainless steel were investigated. Furthermore, the influences of these conditions on the output parameters were statistically evaluated using Analysis of Variance (ANOVA). The experiments were conducted using a TiAlN-coated carbide end mill, with variable cutting speeds (90, 115, and 150 m/min), cutting depths (4 and 8 mm), and a constant feed rate (0.05 mm/rev), resulting in a total of 12 different experimental combinations. According to the experimental results, the lowest cutting force was obtained under the MQL condition during the first channel operation at a cutting speed of 115 m/min and a cutting depth of 4 mm, measured as 178.51 N. The lowest cutting temperature (under MQL, first channel operation, 90 m/min cutting speed, and 4 mm cutting depth) and the best surface roughness (under MQL, second channel operation, 150 m/min cutting speed, and 8 mm cutting depth) were recorded as 102 °C and 0.386 μm, respectively. Based on the ANOVA results, the most significant parameter affecting cutting force, cutting temperature, and surface roughness was found to be cutting speed (58.43%), followed by machining environment (35.75%) and again machining environment (30.9%) for surface roughness. The results clearly indicate that the MQL technique yields lower cutting forces and temperatures compared to dry machining, and also results in improved surface finish. These findings demonstrate the potential of MQL to enhance machining efficiency in trochoidal milling applications.