E-spor oyunlarına katılım gösteren bireylerin aile aidiyeti, dijital oyun bağımlılığı ve boş zaman yönetimi becerilerinin incelenmesi
Examining family belonging, digital gaming addiction and leisure time management skills of individuals participating in e-sports games
  1. Tez No: 944186
  2. Yazar: ESEN GÜNGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR PEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı dijital oyun kapsamında e-spor oyunlarına katılım gösteren bireylerin aile aidiyeti, dijital oyun bağımlılığı ve boş zaman yönetimi becerisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma türlerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubunu dijital oyun kapsamında e-spor oyunlarına katılım gösteren bireylerden araştırmamıza gönüllü olarak katılan 247'si kadın 232'si erkek olmak üzere toplam 479 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada“Demografik Bilgi Formu”, Mavili, Kesen ve Daşbaş (2014) tarafından geliştirilen“Aile Aidiyeti Ölçeği'', Yalçın (2015) tarafından geliştirilen ”Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği'', ve Akgül (2015) tarafından geliştirilen "Boş Zaman Yönetimi Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırmada istatistiksel analizlerin gerçekleştirilmesi için SPSS-27 (Statistical Packet for Social Sciences-Sosyal Bilimler için İstatistik Paket Programı) kullanılmıştır. Öncelikle Katılımcıların demografik özelliklerini betimleyebilmek amacıyla frekans ve yüzde dağılımları hesaplanmıştır. Ardından, verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirleyebilmek için basıklık ve çarpıklık katsayıları hesaplanmıştır. Dağılımın çarpıklık ve basıklık katsayılarının -1,5 ile +1,5 arasında bulunması, verilerin kabul edilebilir düzeyde normal dağılıma sahip olduğunu göstermiştir (Tabachnick ve Fidell, 2013). Bu sonuçlar doğrultusunda parametrik testler uygulanmıştır. İki değişkenli ölçmeler için bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla değişkenli ölçmeler için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testi tercih edilmiştir. Tek yönlü varyans analizi (ANOVA)sonucuna göre gruplar arasında ortalamaların anlamlı şekilde farklılaştığı durumlarda farklılığın kaynağını bulmak amacıyla kullanılacak post-hoc tekniğine karar vermek üzere Levene's testi yapılmış, grup dağılımlarının varyanslarının homojenliği araştırılmıştır. Varyansların homojen olmadığı görüldüğünden Games-Howell testi yapılmıştır. Aile Aidiyeti Ölçeği, Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği ile Boş Zaman Yönetimi Ölçeğinden alınan puanlar arasındaki ilişkiyi test etmek için Pearson Korelasyon Analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the family belonging, digital gaming addiction, and leisure time management skills of individuals participating in e-sports games. The survey model, a type of quantitative research, was used in the study. The study group consists of 479 participants who voluntarily participated in our research from individuals who play e-sports within the scope of digital gaming, including 247 females and 232 males. In the research,“Demographic Information Form,”“Family Belonging Scale”developed by Mavili, Kesen, and Daşbaş (2014),“Digital Game Addiction Scale”developed by Yalçın (2015), and“Leisure Time Management Scale”developed by Akgül (2015) were used. SPSS-27 (Statistical Package for Social Sciences) was used to perform statistical analyses in the research. First, frequency and percentage distributions were calculated to describe the demographic characteristics of the participants. Then, kurtosis and skewness coefficients were calculated to determine whether the data showed normal distribution. The skewness and kurtosis coefficients of the distribution being between -1.5 and +1.5 indicated that the data had an acceptable level of normal distribution (Tabachnick and Fidell, 2013). Following these results, parametric tests were applied. Independent samples t-test was preferred for two-variable measurements, and one-way analysis of variance (ANOVA) test was employed for measurements with more than two variables. According to the results of one-way analysis of variance (ANOVA), the Levene's test was conducted to determine the post-hoc test to be used in cases where the means differed significantly between groups, and the homogeneity of variances of group distributions was investigated."Since the variances were found to be non-homogeneous, the Games-Howell test was performed. Pearson Correlation Analysis was conducted to test the relationship between scores obtained from the Family Belonging Scale, Digital Game Addiction Scale, and Leisure Time Management Scale.