İlköğretim kurumlarında görev yapan müzik öğretmenlerinin etkin ve etken olabilme durumlarının incelenmesi
An Investigation of music teachers who work active and effective in primary schools
- Tez No: 98715
- Danışmanlar: PROF. FERİDUN BÜYÜKAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET İLKÖĞRETİM KURUMLARINDA GÖREV YAPAN MÜZİK ÖĞRETMENLERİNİN ETKİN VE ETKEN OLABİLME DURUMLARININ İNCELENMESİ GORSEV, Birim Yüksek Lisans Müzik Eğitimi Bölümü Tez Danışmanı : Prof. Feridun BÜYÜKAKSOY Temmuz 2000, VIII + 45 Sayfa Bu araştırmada, ilköğretim kurumlarında görev yapan müzik öğretmenlerinin etkin ve etken olabilme durumlarının incelenmesi konu olarak ele alınmıştır. Araştırmada,“İlköğretim kurumlarındaki müzik öğretmenlerinin etkin ve etken olabilme durumları nedir? ”sorusu problem cümlesi olarak oluşturulmuştur. Araştırma tarama modelinden yararlanılarak gerçekleştirilmiş olup, veri toplama aracı olarak 30 sorudan oluşan anketten yararlanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini ; Bolu ili merkez ve ilçelerindeki ilköğretim okullarında görev yapan 45 müzik öğretmeni oluşturmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesinde frekans (f ) ve yüzde ( % ) istatistiksel tekniklerinden yararlanılmıştır. 111Araştırma sonucunda ilköğretim okullarındaki müzik öğretmenlerinin etkin ve etken olabilmesinin ailelerin bu derse bakış açısı ; çevrenin sosyo - ekonomik durumu.yönetimin bu alana yaklaşımı, ders araç ve gereçlerinin yetersizliği gibi nedenlere bağlı olarak olumsuz yönde etkilendiği saptanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda saptanan olumsuzlukların en aza indirgenebilmesi için önermelerde bulunulmuştur: Müzik dersinin okuldaki ve çevredeki etkinliğinin artması bakımından okullarda mutlaka yeterli araç-gereç ve uygun ortam sağlanması için gerekli önlemler alınması ve ilköğretim okullarında yönetici konumunda olan insanların genel de olsa sanat ve özellikle müzik eğitimine tabi tutulmaları önermelerden bir kaçını oluşturmaktadır. Anahtar Sözcük: Müzik Eğitimi - Müzik Öğretmeni IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An investigation of Music Teachers Who Work Active And Effective in Primary Schools. Birim GORSEV Master of Science Deppartment of Music Education Advisor: Prof. Feridun BÜYÜKAKSOY Temmuz 2000, VIII + 45 Pages In this research the Music teachers Who work active and effective in primary school were analyzed. The main guestion of this research was“What is the situation of music teachers in benig active and effective in primary school?”. Data were collected by an questionnaire was consisted of 30 items which were developed by the result of review of literature. The questionnaire was edministred to 45 music teachers in Bolu. The results of the research were analyzed by using frequencies techniques. The results showed that. Activiness and effectiveness of music teachers depend on same variables such as, perspective of the family of pupil to music lessons, socio-economic situation of the environment and the lack of course materials.At the and of the study fallowing suqqestions were made such as increuse of the effectiveness of music lesson in schools, necesary eqipment should be in it's environment and people who are in administrative position in primary school (Principle of the school) shoult be trained in art and music.