Kişilere sağladığı temel hak ve hürriyetler açısından 1982 Anayasası'nın son görünümü
The latest view of the 1982 Constitution in terms of fundamnetal rights and freedoms it provides to individuals
- Tez No: 944219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ALPTÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Türkiye Cumhuriyeti'nin 1982 Anayasası'nda yapılan değişikliklerin temel hak ve hürriyetler açısından incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışma, anayasa kavramı ve anayasacılık ile insan hakları kavramlarının terminolojik açıklamalarıyla başlamaktadır. İkinci bölümde, Türk anayasacılık hareketleri ve siyasi tarihindeki anayasal gelişmeler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise 1982 Anayasası'nda gerçekleştirilen ve temel hak ve hürriyetler alanında doğrudan veya dolaylı etkileri bulunan 1987, 1993, 1995, 2001, 2004 ve 2010 anayasa değişiklikleri detaylı bir şekilde incelenmiş ve bu değişikliklerin temel hak ve hürriyetleri genişletici nitelikte olduğu analiz edilmiştir. Çalışmada özellikle temel hak ve hürriyetler alanına yönelik düzenlemeler içeren anayasa değişiklikleri üzerinde durulmuş olup, bu nedenle 1999 ve diğer bazı yıllardaki anayasa değişikliklerine doğrudan değinilmemiştir. Zira incelenen yıllardaki değişiklikler, insan hakları standartlarının yükseltilmesi, yeni hakların tanınması veya mevcut hakların kapsamının genişletilmesi gibi temel hak ve hürriyetler alanında belirgin ilerlemeler sağlamıştır. Aynı zamanda, 2017 anayasa değişikliği ile temel hak ve hürriyetleri genişletici uygulamalara sekte vurulduğu değerlendirilmiştir. Metodolojik olarak, konuyla ilgili literatür taraması yapılmış, tarihsel karşılaştırma ve tarama/değerlendirme yöntemleri kullanılarak yazılı eserler ve anayasa metinleri incelenmiştir. Bu kapsamda, anayasa değişiklikleri üzerine yapılan çalışmalar ve anayasa metinlerinin kendisi değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı, günümüze kadar çeşitli değişikliklere uğramış olan 1982 Anayasası'nın, temel hak ve hürriyetler açısından günümüzdeki son görünümünü açıklamak ve değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to examine the amendments made to the 1982 Constitution of the Republic of Turkey from the perspective of fundamental rights and freedoms. The study begins with the terminological explanations of the concepts of constitution and constitutionalism, as well as human rights. The second chapter addresses the movements in Turkish constitutionalism and the constitutional developments in its political history. The third chapter analyzes in detail the constitutional amendments of 1987, 1993, 1995, 2001, 2004, and 2010, which directly or indirectly affected fundamental rights and freedoms, and argues that these amendments generally expanded the scope of these rights and freedoms. The study specifically focuses on constitutional amendments that included regulations concerning fundamental rights and freedoms, which is why certain other amendments, such as those in 1999, are not directly addressed. This is because the amendments examined brought about significant progress in the field of fundamental rights and freedoms, such as raising human rights standards, recognizing new rights, or broadening the scope of existing ones. Concurrently, the 2017 constitutional amendment is assessed as having hindered the practices that expanded fundamental rights and freedoms. Methodologically, a literature review on the subject was conducted, and written works and constitutional texts were analyzed using historical comparison and survey/evaluation methods. In this context, studies on constitutional amendments and the constitutional texts themselves were evaluated. The aim of this study is to explain and evaluate the current state of the 1982 Constitution, which has undergone various amendments to date, in terms of fundamental rights and freedoms.