Oyun oyuncusunun duygusal deneyiminde tasarımın etkisi
The impact of design on the emotional experience of the player
- Tez No: 944227
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENVER GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Oyunlar yalnızca birer eğlence aracı değil, aynı zamanda sanatsal ve estetik unsurları ile oyuncusuna duygusal deneyim alanları sunabilen, dinamik bir alandır. Teknolojik gelişmelerle birlikte oyunların anlatı gücü artarak, sanatsal ve tasarımsal ögelerin oyun içeriğine etkisi daha belirgin bir hâl almaktadır. Bu durum, oyunların salt teknik yapılardan ibaret olmadığını; grafik tasarım, müzik, mekân kurgusu, karakter estetiği gibi ögeleriyle oyuncuda güçlü psikolojik etkiler yaratabildiği fikrini gündeme getirmektedir. Bu tez çalışmasında da dijital sanatın oyun tasarımında nasıl kullanıldığı ve bu kullanımın oyuncu deneyimine olan etkisi araştırılmış, oyun tasarımının görsel ögeleri; grafik tarzı, piksel estetiği, 3B modelleme gibi tasarım unsurları üzerinden değerlendirilmiştir. Bununla birlikte gelişen teknolojilerle birlikte oyun dünyasına entegre edilen sanal evrenler ve yapay zekâ gibi yenilikçi araçların oyun tasarımı üzerindeki dönüştürücü rolüne de yer verilmiş; sanatsal içeriklerin ve estetik tercihlerin, oyunlarda sadece görsel haz sağlamaktan öteye geçerek, oyuncu ile oyun arasında anlamlı ve duygusal bağlar kurabildiği sonucuna varılmıştır. Literatürde teknik yönü ağır basan oyun tasarımı çalışmalarına ek olarak, bu tez çalışması sanat, tasarım ve duygulanım boyutlarını merkeze alarak yeni bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Games are not only a means of entertainment but also a dynamic field that can offer emotional experiences to players through their artistic and aesthetic qualities. They can create strong psychological effects on players by means of graphic design, music, spatial construction, and character aesthetics. This indicates that games are not merely technical structures.This thesis investigates how digital art is utilized in game design and how this use influences the player experience. The visual components of game design such as graphic style, pixel aesthetics, and 3D modeling are analyzed as central design elements. Furthermore, the transformative role of innovative tools such as virtual environments and artificial intelligence, which have been integrated into game worlds through technological advancements, is also discussed. These artistic contents and aesthetic choices are shown to go beyond offering visual pleasure and contribute to building meaningful and emotional connections between the player and the game. In addition to existing literature that predominantly emphasizes the technical aspects of game design, this thesis proposes a new perspective by focusing on the roles of art, design, and affect. With technological developments, the narrative power of games has also significantly increased, making the influence of artistic and design elements on game content more apparent.