Güncel teknolojilerin tasarım ve uygulama bağlamında heykel sanatına yansımaları
The reflections of contemporary technologies on sculpture art within the framework of design and practice
- Tez No: 944231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN ÖZKARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tüm dünyada gelişen teknoloji ile pek çok disiplinde olduğu gibi sanat alanında da birçok yenilikler yaşanmıştır. 20 ve 21. Yüzyılın ilk çeyreğinde gelişen bilgisayar teknolojisiyle paralel bir şekilde gelişen 3D teknolojiler ve internet alt yapısı sanatçıların sık kullandığı araçlar durumuna gelmiştir. Bu araştırmada, genel anlamda, nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Günümüz teknolojileri araştırılmış ve heykel alanındaki uygulama ve kazanımları ortaya çıkarılmıştır. Bu gelişmelerin üretim pratiklerindeki kullanım alanları denenmiş, katkıları ve uygulama örnekleri ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology around the world, many innovations have occurred in the field of art as well as in many other disciplines. Following the 20th and 21st centuries, 3D technologies and internet infrastructure, which have developed in parallel with the rise of computer technologies, have become frequently used tools by artists. In this study, in general, a qualitative research method was preferred. Current technologies were examined and their applications and contributions in the field of sculpture were revealed. The usage areas of these developments in production practices were tested, and their contributions and application examples were presented.