Doğum sonrası dönemde telepsikiyatrik takiple algılanan sosyal destek, anne bebek bağlanma ve postpartum depresyon ilişkisi: Birinci ve ikinci ay verileriyle karşılaştırılması
The relationship between multidimensional perceived social support, mother–infant bonding and postpartum depression assessed through telepsychiatric follow-up in the postpartum period: A comparison using first- and second-month data
- Tez No: 990334
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF TATLIDİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, doğum sonrası 1. ve 2. aylarda annelerin depresyon düzeyleri, algılanan sosyal destekleri ve anne-bebek bağlanma süreçleri arasındaki ilişkiyi telepsikiyatri yöntemiyle izleyerek karşılaştırmalı olarak incelemek ve postpartum depresyon (PPD) gelişiminde rol oynayan risk faktörlerini belirlemektir. Yöntem: Prospektif nitelikteki bu çalışma, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde doğum yapan 58 kadın ile yürütülmüştür. Veriler, doğum sonrası ilk 3 günde yüz yüze; 1. ve 2. aylarda ise çevrim içi telepsikiyatri görüşmeleriyle toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EPDÖ), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve Doğum Sonrası Bağlanma Ölçeği (DSBÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Wilcoxon işaretli sıralar testi ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Bulgular: Çalışma grubunda toplam PPD oranı %32,7 (1. ay %22,4; 2. ay %10,3) olarak saptanmıştır. Birinci ayda PPD saptanan ve telepsikiyatri ile izlenen grubun depresyon puanlarında, ikinci ayda istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş gözlenmiştir. PPD grubunun sosyal destek ve bağlanma puanları, depresyonu olmayan gruba göre anlamlı düzeyde daha olumsuz bulunmuştur. Lojistik regresyon analizine göre; eş ile ilişkinin kötü olması PPD riskini artırırken, sosyal destek düzeyindeki artışın ve primipar olmanın riski azalttığı belirlenmiştir. Ayrıca ikinci ayda yeni depresyon gelişen kadınlarda, zaman içinde sosyal desteğin anlamlı şekilde azaldığı tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışma bulguları, postpartum depresyonun yaygın bir halk sağlığı sorunu olduğunu ve anne-bebek bağlanmasını olumsuz etkilediğini göstermektedir. Telepsikiyatri, bu dönemde annelere erişimi kolaylaştırarak tarama, erken tanı ve müdahalede sürecini kolaylaştırıcı bir araç olarak öne çıkmaktadır. Sosyal desteğin ve özellikle eş ilişkisinin koruyucu rolü dikkate alınarak, taramaların sadece ilk ayla sınırlı kalmayıp izleyen aylarda da sürdürülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to prospectively examine the relationship between maternal depression levels, perceived social support, and mother-infant bonding processes during the first and second postpartum months using telepsychiatry monitoring, and to identify risk factors contributing to the development of postpartum depression (PPD). Methods: This prospective study was conducted with 58 women who gave birth at Kocaeli University Faculty of Medicine Hospital. Data were collected face-to-face within the first three days postpartum, and via online telepsychiatry interviews at the first and second months. The Sociodemographic Information Form, Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS), Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), and Postpartum Bonding Questionnaire (PBQ) were used as data collection tools. In addition to descriptive statistics, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Wilcoxon signed-rank tests, and logistic regression analyses were employed for data analysis. Results: The total prevalence of PPD in the study group was 32.7% (22.4% in the 1st month; 10.3% in the 2nd month). A statistically significant decrease was observed in the second-month depression scores of the group diagnosed with PPD in the first month and monitored via telepsychiatry. The social support and bonding scores of the PPD group were significantly lower compared to the non-depressed group. Logistic regression analysis indicated that a poor relationship with the spouse significantly increased the risk of PPD, whereas higher levels of social support and being primiparous reduced the risk. Furthermore, a significant decline in perceived social support over time was detected in women who developed new-onset depression in the second month. Conclusion: The findings demonstrate that postpartum depression is a prevalent public health issue that negatively affects mother-infant bonding. Telepsychiatry stands out as an effective tool for screening, early diagnosis, and intervention by facilitating access to mothers during this critical period. Considering the protective role of social support and specifically the spousal relationship, it is recommended that mental health screenings should not be limited to the first month but extended into the subsequent postpartum period.