Fuzel yağı-dizel yakıt karışımlarına hidrojen ilavesinin yanma karakteristiğine ve emisyonlara olan etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of hydrogen addition to fusel oil-diesel fuel blends on combustion characteristic and emissions
  1. Tez No: 944249
  2. Yazar: ÜMİT NAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ETEM GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozit Malzeme Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Her geçen gün artan enerji ihtiyacı ve kullanılan enerji kaynaklarının oluşturduğu çevre kirliliğinin artmasıyla petrol esaslı yakıtların yerini alabilecek yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları çalışmaları hızla artmaktadır. Petrole alternatif olarak kullanılan yakıtlar arasında tercih edilen alkol bazlı yakıtların içten yanmalı motorlarda kullanılmasıyla ilgi çalışmaların son zamanlarda hızla arttığını görmekteyiz. Fuzel yağı alkol üretiminde damıtma işleminde elde edilen bir üründür. Bu çalışmada, öncelikle fuzel yağı (F) dizel yakıtına (D) hacimsel olarak %15 oranında katılarak F15 yakıtı elde edilmiştir. Ek yakıt olarak emme manifoldundan farklı akış debilerde (10, 20 ve 30 L/dak) hidrojen gazı verilerek test yakıtları elde edilmiştir. Test yakıtları sırasıyla D, F15, F15+10 Lpm H2, F15+20 Lpm H2 ve F15+30 Lpm H2 olarak adlandırılmıştır. Elde edilen test yakıtlarının 3 silindirli, su soğutmalı ve ön yanma odalı dizel bir motorda yanmaya, performansa ve emisyonlara olan etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler sabit 2000 d/d sabit motor devrinde ve farklı motor yüklerinde (15, 30, 45 ve 60 Nm) gerçekleştirilmiştir. İlk deneyler referans verileri elde etmek için dizel yakıtı (D) ile yapılmıştır. Daha sonra diğer test yakıtları ile aynı şartlar altında deneyler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing need for energy and the increasing environmental pollution caused by the energy sources used, studies on new and renewable energy sources that can replace petroleum-based fuels are increasing rapidly. We see that the studies on the use of alcohol-based fuels, which are preferred among the fuels used as an alternative to petroleum, in internal combustion engines have recently increased rapidly. Fuzel oil is a product obtained in the distillation process in alcohol production. In this study, F15 fuel was obtained by adding 15% by volume of fusel oil (F) to diesel fuel (D). As an additional fuel, hydrogen gas was introduced from the intake manifold at different flow rates (10, 20 and 30 L/min) and test fuels were obtained. The test fuels were named as D, F15, F15+10 Lpm H2, F15+20 Lpm H2 and F15+30 Lpm H2, respectively. The effects of the obtained test fuels on combustion, performance and emissions in a 3-cylinder, water-cooled, pre-combustion chamber diesel engine were investigated experimentally. The experiments were carried out at a constant engine speed of 2000 rpm and different engine loads (15, 30, 45 and 60 Nm). Initial experiments were carried out with diesel fuel (D) to obtain reference data. Then the experiments were carried out with other test fuels under the same conditions.