Türkiye'deki mevduat bankaları'nın coğrafik dağılımını etkileyen sosyo-ekonomik faktörler
  1. Tez No: 94426
  2. Yazar: YAVUZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBİYE YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Geçişi ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
02. Özet Türkiye'de 1970'li yılların sonunda enflasyon, dış ticaret açığı, işsizlik ve tasarruflardaki yetersizlik gibi birçok ekonomik bunalımın ortaya çıkması üzerine 24 Ocak 1980 tarihinde“24 Ocak Kararları”adı ile anılan yapısal bir değişim programı uygulamaya konulmuştur. Bozulan dengelerin düzeltilmesi amacıyla, bu yeni ve liberal sürecin başlatıldığı 1980 yılı sonrası Türk Bankacılık Sektörü açısından incelenmeye değer bir yapı arz etmektedir. Özellikle 1980'lerde bankacılık alanındaki liberalleşme hareketleri sonrasında banka şube sayısında büyük bir artış gözlenmiştir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki mevduat bankalarının coğrafik dağılımım belirleyen sosyo-ekonomik makro faktörlerin etkilerini belirlemektir. Bu amaçla ulusal bazda on büyük mevduat bankasının şube sayılan bütün iller için belirlenerek analize dahil edilmiştir. Çalışmanın diğer bir amacı ise bu bankaların şubeleşme politikalarında zamanla değişiklik olup olmadığını belirlemektir. Bu amaçla Türkiye'deki on ulusal mevduat bankası üzerinde 1980, 1985, 1990, 1995 yıllan için iller bazmda yapılan ampirik çalışmalarla söz konusu faktörlerin etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; nüfiıs, Türkiye'deki banka şube sayısını pozitif yönde etkileyen önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmıştır. Nüfus ilgili yerdeki finansal hizmetlere olan bireysel talebin ve dolayısıyla talep de şube sayısının en önemli belirleyicisi olarak kabul edilebilmektedir. Eğitim düzeyi finansal hizmetlere olan talebin bir göstergesi olduğundan, modele bağımsız değişken olarak dahil edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, eğitim düzeyi banka şube sayısmı beklenildiği şekilde olumlu yönde etkileyen önemli unsurlar arasında yer almıştır. îstatistiki sonuçlara göre metrekareye düşen birey sayısmı ifade eden yoğunluk da yine banka şube sayısını olumlu yönde etkileyen diğer önemli bir faktör olmuştur. VI
Özet (Çeviri)
03. Summary In January 24, 1980; a structural variation program called as“decision of January 24”, was put into practice due to the economic crisis concerning inflation, foreign trade deficit, unemployment, insufficient deposits in the late 1970s in Turkey. After 1980, which aimed to correct broken economical balances and which started this new and liberal process, is worth to examine in terms of Turkish Banking Sector. It is observed that the number of bank offices increased after liberalisation movement in the banking sector especially in the 1980s. This study aims at determining the effect of the socia-economic macro factor which have an impact on the distribution of bank offices in Turkey. In order to achiece this aim, the branch numbers of 10 national deposit banks are analysed by determining for all cities in Turkey. Another aim of this thesis is determine if there are change of these bank's politics in the future. For this reason the effect of these factors were being determined by empirical studies on 10 national deposit bank for all cities in Turkey in 1980, 1985, 1990, 1995 years. According to the results, population is a significant factor effecting the number of bank offices where is in Turkey. It is agreed that population determines the individual demand of financial services and demand determines the number of bank offices. As the level of education is an indicator of the demand of financial services, it is included as the independent variable to the model. According to results from this study, the level of education takes part between the most important elements which positively affect the number of bank offices as is expected. According to statistical result, population density stating the number of people per square meter is also another important factor which positively affect the number of bank offices. vn