Katılım bankacılığı bireysel müşterilerinin banka tercihine etki eden faktörler ve katılım bankacılığı bilgi düzeyleri: İstanbul ve Bursa illeri örneği
The factors affecting the bank preferences of participation banking individual customers and participation banking knowledge levels: Example of Istanbul and Bursa provinces
- Tez No: 944307
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dünya literatüründe İslami bankacılık olarak isimlendirilen katılım bankacılığı, faizi kullanmaması sebebiyle geleneksel bankacılıktan ayrılmaktadır. Katılım Bankacılığı, bankacılık faaliyetlerinin faizsizlik ilkesi ile bankacılık faaliyetlerini yerine getirmesidir. Bu çalışma ile bireysel banka müşterilerinin katılım bankaları tercih nedenlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Katılım bankası bireysel müşterilerinin banka tercihlerine etki eden faktörlerin tespit edilmesi amacıyla, hazırlanan anket, İstanbul ve Bursa illerinde katılım bankalarında mevcut banka müşterilerinden seçilmiş örneklem kapsamında 390 katılımcıya, google anket uygulaması üzerinden iletilerek veriler toplanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizlerde, lojistik regresyon analizi, açıklayıcı faktör analizi, t-testi ve tek yönlü varyans analizi testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, katılımcıların çoğunluğunun evli, 36-35 yaş aralığında, lisans mezunu, özel sektör çalışanı oluşturmuştur. Katılımcıların yarısından fazlasının hem katılım bankası hem de geleneksel bankalarda hesabı olduğu görülmüştür. Banka tercihindeki en öncelikli faktör banka imajı ve bankaya olan güven olmuştur, önemli olan faktörler sırasıyla, personel kalitesi ile ürün ve hizmetler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan t testi ve varyans analizi sonucunda, katılımcıların cinsiyeti, meslekleri, aylık geliri açısından banka tercihlerinde anlamlı bir farkın olmadığı; yaş ve eğitim düzeyi için anlamlı bir farkın olduğu belirlenmiştir. Medeni durum ve gelir seviyesi incelendiğinde ise sadece ürün ve hizmetler faktörü bakımından anlamlı bir fark bulunduğu anlaşılmıştır. Aynı sonuç çalışma süresi ve çalışılan banka sayısı için elde edilmiştir. Sadece ürün ve hizmetler faktörü banka ile çalışılan süre ve çalışılan banka adedi ile anlamlı şekilde farklılaşmaktadır. Banka müşterilerinin katılım bankası hakkında bilgi sahibi olma oranının düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Ancak yine 20 kavramın her biri için bilgi düzeyi frekans analizleri yapıldığında en yüksek frekans değerleri 2 ile 5 yıl arası katılım bankasında hesabı olan banka müşterilerin“müzara”kavramı hariç bilgi sahibi oldukları bulunmuştur. 2 yıldan çok ancak 5 yıldan az banka mudilerinin ürünleri ve bilgileri takip ettiği anlaşılmaktadır. Buna karşılık 10 yıldan fazla süredir katılım bankası mudilerinin bu kavramlara hakimiyeti diğer gruplardan daha azdır. Banka müşterilerinin ilk yıllardaki bilgi seviyelerini arttırmaya yönelik bankalardaki çalışmaların arttırılması gerekli olduğu göze çarparken, 10 yıldan fazladır hesabı olan müşterilerin ilgilerinin azaldığı için daha az bilgi sahibi oldukları düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Participation banking called Islamic banking in the world literature differs from traditional banking because it does not accept interest. Participation Banking is the fulfillment of banking activities with the principle of interest-free banking. This study aims to investigate the reasons why individual bank customers prefer participation banks. In order to determine the factors affecting the bank preferences of individual participation bank customers. In order to determine the factors affecting the bank preferences of participation bank individual customers, the questionnaire prepared was sent to 390 participants within the scope of the sample selected from the existing bank customers in participation banks in Istanbul and Bursa provinces via google survey application and data were collected. The data obtained from the surveys was analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) program. Logistic regression analysis, explanatory factor analysis, t-test and anova test were used in the analysis process. As a result of the analysis, it was observed that the majority of the participants was married and the ages of thre participants was between 36-35, the majority had a bachelor's degree, and they were private sector employees. It was observed that more than half of the participants had accounts in both participation banks and traditional banks. In order to understand the bank preferences of the participants, 24 questions were asked, consisting of personnel, products and services, the bank's image and trust, and environmental factors. The factors were classified with explanatory factor analysis and the priority factors in bank preference were found. According to the results, the most priority factor in bank preference was the bank image and trust in the bank. Then, it was concluded that the important factors were, respectively, personnel quality, products, and services. As a result of the t-test and variance analysis, it was determined that there was no significant difference in the bank preferences of the participants in terms of gender, profession, and monthly income, while there was a significant difference for age and education level. When marital status and income level are analyzed, it is understood that there is a significant difference only in terms of products and services factor. The same result was obtained for the duration of employment and the number of banks worked for. Only the products and services factor differs significantly with the length of time worked with the bank and the number of banks worked with. It is concluded that the rate of bank customers' knowledge about participation banks is low. However, when the frequency analysis of the knowledge level was performed for each of the 20 terms, the highest frequency values were found to be those of bank customers who had an account in a participation bank for 2 to 5 years, except for the banking term of“muzara'ah”. It is understood that customers who have an account for more than 2 years but less than 5 years have more information about the banking terms. On the other hand, bank customers who have account in a participation bank for more than 10 years are less proficient in these terms than other groups. While it is noticeable that the duration of working with the participation banks helps to increase the knowledge level of bank customers in the early years, it can be thought that customers who have account for more than 10 years have less knowledge because their interest has decreased.