Kopenhag Okulu güvenlik yaklaşımı perspektifinden iklim değişikliğiyle mücadele alanında alınan uluslararası kararların gelişmekte olan ülkelerin ekonomik güvenliği üzerine etkileri
The effects of international decisions taken to combat climate change on the economic security of developing countries from the perspective of Copenhagen School security approach
  1. Tez No: 944309
  2. Yazar: OSMAN NURİ BEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEYFETTİN EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
İklim değişikliğinin uluslararası ilişkilerin güvenlik çalışmaları alanına kapsamlı bir şekilde entegre edilmesine öncülük eden yaklaşımların başında Kopenhag Okulu ile, Okulun 'sektörel güvenlik' ile 'güvenlikleştirme' teorileri gelmektedir. Bu tezde, söz konusu teoriler çerçevesinde, uluslararası ilişkiler teorisinin son çeyrek asırlık serüveninde önemli bir ilgi alanı haline gelen iklim değişikliği kavramının öncelikle kavramsal ve teorik arka planı ile birlikte, mevcut durum ve geleceğe ilişkin beklentiler, konuya ilişkin bilimsel çalışmaların verileri ışığında ortaya konulmaktadır. Teorik çerçevenin yanında, uluslararası karar alma mekanizmaları ile küresel çapta iklim konusundaki politikaları önem taşıyan ve 'küresel büyük iklim güçleri' olarak nitelendirilen aktörler bünyesinde iklim değişikliğine yönelik olarak alınan kararlar başlangıcından günümüze kronolojik bir yaklaşımla ele alınmıştır. Diğer taraftan, iklim değişikliği konusunda yapılan bilimsel çalışmalar çerçevesinde elde edilen verilerle, konunun küresel boyuttaki algılanış biçimi, ekonomi-politik düzlemde 'Küresel Kuzey' olarak adlandırılan gelişmiş ülkeler ve 'Küresel Güney' olarak nitelendirilen gelişmekte olan ülkelerin bakış açıları ekseninde ayrıntılarıyla ele alınmış ve temelde“iklim değişikliğine yönelik olarak alınan kararlar kimin yararınadır?”sorusuna yanıt aranmaya çalışılmıştır. Tezimizde bu kapsamda özellikle Küresel Güney tarafından dile getirilen“uluslararası iklim kararlarının gelişmekte olan ülkelerin ekonomik güvenliğini olumsuz etkilediği”hipotezinin doğruluğu, bilimsel çalışmaların ortaya koyduğu veriler ışığında sınanmak suretiyle araştırma sorusuna yanıt aranmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede, iklim değişikliğinden en olumsuz etkilenmesi beklenen gelişmekte olan ülkelerin, bu etkilerin bertaraf edilmesi halinde ise en kazançlı taraf olacakları gözden kaçırılmamalıdır. Bu nedenle gelişmekte olan ülkelerin bir araya gelip, güçlerini birleştirmek suretiyle iklim değişikliğine yönelik küresel karar süreçlerini kendi kalkınma öncelikleri doğrultusunda yönlendirebilecek politikalar üzerinde çalışmaları yararlı olmanın ötesinde bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Copenhagen School and its theories of 'multisectoral security' and 'securitization' are the leading approaches that pioneered comprehensive introduction of climate change into the field of security studies in international relations. In this thesis, within the framework of the aforementioned theories of the Copenhagen School, the conceptual and theoretical background of the concept of climate change, which has become an important area of interest in the last quarter century of international relations theory, as well as the current situation and expectations for the future, are presented within the framework of scientific studies on the subject. In addition to the theoretical framework, the decisions taken on climate change within international decision-making mechanisms and actors whose policies on climate are important on a global scale and are characterized as 'global major climate powers' are discussed with a chronological approach from the beginning to the present day. On the other hand, the findings of scientific studies on climate change and the way the issue is perceived on a global scale have been discussed in detail on the axis of both developing (Global South) and developed (Global North) countries' perspectives. In this context, in the light of the data revealed by scientific studies, this thesis tries to answer the question of“who benefits from the decisions taken on climate change?”by testing the accuracy of the hypothesis that“Climate policies negatively affect the economic security of developing countries”, which is expressed especially by developing countries in different international foras. Within this framework, it should not be overlooked that developing countries, which are expected to be most negatively affected by climate change, will be the most profitable parties if these effects are eliminated. Therefore, it is not only useful but also imperative for developing countries to come together and join forces to work on policies that can direct global decision-making processes on climate change in line with their own development priorities.