Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinde karaciğer nakli yapılan hastaların sağkalım süreleri üzerine etkisi olan parametrelerin incelenmesi ve karşılaştırılması
Investigation and comparison of parameters affecting survival qnliver transplant patients at Akdeniz University
- Tez No: 944338
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ SÜLEYMANLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Akdeniz Üniversitesindeki Karaciğer Nakli Hastalarının Sağkalım Süreleri Üzerine Etkisi Olan Parametrelerin İncelenmesi ve Karşılaştırılması Amaç: Karaciğer transplantasyonu mortalite üzerine büyük etkisi olan en önemli tedavi yöntemidir. Karaciğer nakil zamanı planlanması ve sağkalım üzerine etkisi olan transplantasyon öncesi değerlendirmenin transplantasyon sonrası sağkalımı tahmin etme açısından ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 18 yaş üstü 439 hastanın parametreleri incelenmiştir. Hastalar Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezinde transplantasyon olmuş ve takip edilmişlerdir. 2014 Ocak ve 2024 Ağustos arasındaki hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların transplantasyon öncesi en son bakılan laboratuvar ve fizik muayene bulgularına dayanılarak veriler toplanmış ve skorlamalar hesaplanmıştır. Hastaların transplantasyon öncesi CPS, MELD, MELD-Na, MELD 3.0, ALBI, PALBI, FIB-4 skorlarının düşük, yüksek olanlar ve ölen, sağ kalanlar arasında sağkalım ilişkisi bakılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hasta gruplarına bakıldığında hastaların %70,4'ü (309) erkek, %29,6'sı (130) kadındır. Donörlerden %22,'sı kadavra, %77,4 ü canlıdır.
Özet (Çeviri)
Investigation and Comparison of Parameters Affecting Survival in Liver Transplant Patients at Akdeniz University Objective: Liver transplantation is one of the most effective treatment methods with a significant impact on reducing mortality. This study aimed to investigate the relationship between pre-transplant evaluation parameters and post-transplant survival, and to assess the predictive value of these parameters in estimating survival outcomes. Materials and Methods: This retrospective study included 439 patients over the age of 18 who underwent liver transplantation at the Akdeniz University Hospital Organ Transplantation Center and were followed up between January 2014 and August 2024. Data were collected based on the patients' most recent pre-transplant laboratory results and physical examination findings. Scoring systems such as Child-Pugh Score (CPS), Model for End-Stage Liver Disease (MELD), MELD-Na, MELD 3.0, ALBI, PALBI, and FIB-4 were calculated. The association between these scores and survival outcomes was analyzed by comparing low and high score groups, as well as deceased and surviving patients. Results: Of the patients included in the study, 70.4% (n=309) were male and 29.6% (n=130) were female. Among the donors, 77.4% were living and 22.6% were deceased.