Mike Bartlett'ın Contractions oyununun Meisner tekniği ile incelenmesi
Analysis of Mike Bartlett's Contractions play with the Meisner technique
- Tez No: 944362
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜNDÜZ HAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Drama ve Oyunculuk Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Oyunculuk Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez, bir oyunculuk metodu olarak Meisner tekniğini ''hem teoride hem de pratikte anlayıp uygulama'' yı kapsamaktadır. Teorik anlamda araştırması ve okuması yapılıp, Mike Bartlett'in Contractions (Anlaşma(ma)lar) adlı oyunu üzerinden bir çalışma ve oyun sahnelemesi yapılmıştır. Bu oyun iki kişilik ve partner odaklı bir metin olduğundan Meisner egzersizlerinden yararlanılmıştır. Tez çalışması, üç genel başlık altında toplanmıştır. Giriş bölümünde tiyatro ve oyunculuk hakkında bilgi verilmiş, Contractions oyununun ve Meisner çalışma metodunun seçilme nedenleri ortaya konmuştur. İlk bölümde, Sanford Meisner ve metodu üzerine bilgi verilmiş, oyunculuk tekniğinin önemi üzerinde durulmuştur. Ayrıca, diğer oyunculuk metotları ile benzeştiği ve ayrıldığı noktalar da belirtilmiştir. İkinci bölümde, ''dramatik oyun analizi'' açısından ele alınmıştır. Yani oyunun öyküsü ve incelenmesi, oyundaki Emma karakterinin özellikleri ve yazarın hayatına, oyunun yazıldığı döneme ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümü oyunun sahnelenme sürecine ait olmuştur. Bu anlamda, prova boyunca tutulan notlardan yararlanılmıştır. Yönetici ve Emma karakterini hangi açılardan ele almaya karar verildiği nedenleriyle beraber anlatılmıştır. Prova sürecinde Meisner metodundan yararlanmanın etkileri üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümünde ise, çalışmanın bütünü ve elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve Mike Bartlett'in Contractions oyununu çalışırken Sanford Meisner'in oyunculuk tekniğinin etkisi özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis covers“understanding and applying the Meisner technique as an acting method both in theory and practice”. After theoretical research and reading, a study and stage play was conducted on Mike Bartlett's play Contractions. Since this play is a two-person and partner-oriented text, it is quite suitable for Meisner studies. The thesis study is grouped under three general headings. In the introduction section, information about theater and acting is given, and the reasons for choosing the play Contractions and the Meisner working method are revealed. In the first section, information is given about Sanford Meisner and his method, and the importance of acting technique is emphasized. In addition, the points where it is similar and different from other acting methods are also stated. In the second section, it is discussed in terms of“dramatic play analysis”. In other words, the story and analysis of the play, the characteristics of the Emma character in the play, and information about the author's life and the period when the play was written are included. The last section of the study is about the staging process of the play. In this sense, the notes taken during the rehearsal were used. The decision to handle the character of the manager and Emma was explained along with the reasons. The effects of using the Meisner method during the rehearsal process were emphasized. In the conclusion section, the whole study and the findings were evaluated and the effect of Sanford Meisner's acting technique while working on Mike Bartlett's play Contractions was summarized.