Geriatrik hasta grubunda anestezi derinliği monitörizasyonlarının postoperatif derlenme ve bilişsel fonksiyonlara etkileri
Effects of anesthesia depth monitoring on post-operative recovery and cognitive functions in geriatric patients
  1. Tez No: 944383
  2. Yazar: ASLIHAN GÜLEÇ KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ÖZKÖSE ŞATIRLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu prospektif randomize çalışma, 65 yaş ve üzeri hastalarda spinal cerrahi sırasında uygulanan farklı anestezi derinlik izleme yöntemlerinin (hemodinamik, numerik BIS ve Density Spectral Array [DSA]) postoperatif kognitif fonksiyonlar ve derlenme parametrelerine etkilerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmaya genel anestezi altında elektif spinal cerrahi planlanan 75 hasta (her grupta 25) dahil edilmiştir. Hastalar rastgele şekilde üç gruba ayrılmıştır: Hemodinamik parametrelerle yönlendirilen grup (Grup Hemodinami), yalnızca sayısal BIS indeksi görülebilen grup (Grup nBIS) ve yalnızca DSA ekranı görülebilen grup (Grup DSA). Anestezi, propofol ve remifentanil ile hedef kontrollü infüzyon yöntemine göre uygulanmış, derlenme süreci, bilişsel değerlendirmeler ve deliryum taramaları grup bilgisinden habersiz anestezistler tarafından yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This prospective randomized study aims to compare the effects of different anesthesia depth monitoring methods (hemodynamic-guided, numerical BIS, and Density Spectral Array [DSA]) on postoperative cognitive function and recovery parameters in patients aged 65 years and older undergoing spinal surgery. A total of 75 patients scheduled for elective spinal surgery under general anesthesia were enrolled, with 25 patients assigned to each group. Participants were randomly allocated into three groups: the Hemodynamic group (guided by hemodynamic parameters), the nBIS group (guided by numerical BIS index), and the DSA group (guided by the DSA display only). Anesthesia was administered using target-controlled infusions of propofol and remifentanil. Recovery assessments, cognitive evaluations, and delirium screenings were conducted by blinded anesthesiologists.