Mustafa Kutlu'nun Uzun Hikâye adlı eserinde niteleme sıfatları
Analysis of Mustafa Kutlu's work named Long Story in terms of descriptive adjectives
- Tez No: 944409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma Mustafa Kutlu'nun Uzun Hikâye adlı eserinde niteleme sıfatlarının tespit edilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Toplam 107 sayfa olan bu eser sıfat mahiyetindeki her sözcük ve nitelendirdiği her sözcük yön bakımından belirtilmiştir. Niteleme sıfatlarının tasnifiyle ilgili birçok görüş belirten araştırmacıların görüşleri kaynaklarıyla belirtilmiştir. Bu çalışmada niteleme sıfatlarıyla ilgili olarak kapsamlı ve detaylı bir inceleme olanağı olmuş ve bu konudaki tartışmalı görüşler de ortaya konulmuştur. İki inceleme kısmından oluşan bu çalışmada birinci kısımda yazarın hayatı ve sıfatlarla ilgili olarak farklı araştırmacıların görüşleri kaynak belirtilerek incelenmiştir. İkinci kısımda ise eserde geçen sıfatlar ve nitelendirdiği sözcüğün kullanım yönü, geçtiği sayfa, satır ve geçtiği cümle tablo şeklinde incelenmiştir. Sonuç kısmında ise kullanılan niteleme sıfatı mahiyetindeki sözcüklerin sayısı ve kullanım yönleri tasnif edilmiştir. Bu niteleme sıfatlarının sayısıyla beraber hangi dilden geldiği sayı ve grafik olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to determine the descriptive adjectives in Mustafa Kutlu's work called Long Story. This work, which is 107 pages in total, has indicated each word that is an adjective and each word it qualifies in terms of direction. The opinions of researchers who have expressed many opinions regarding the classification of descriptive adjectives have been stated with their sources. In this study, a comprehensive and detailed examination has been made regarding descriptive adjectives and controversial opinions on this subject have also been put forward. In this study consisting of two sections, the author's life, literary personality, works, summary of the work and the opinions of many researchers regarding adjectives were examined in the first section by indicating the source. In the second section, the adjectives used in the work and the direction of use of the word it describes, the page, line and sentence it is used in were examined in tables. In the conclusion section, the number of words with the nature of adjectives used and their directions of use were classified. The number of these adjectives and the language they came from were indicated in numbers and graphics.