Otomotiv sektöründe tasarım süreci ve tasarım yönetimi
Desing process and desing management in the automotive industry
- Tez No: 944423
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVAT ÖZARPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Otomotiv tasarımı, yalnızca estetik düşüncelerle sınırlı olmayan, aynı zamanda kullanıcı deneyimi, mühendislik, güvenlik, çevre dostu uygulamalar ve sürdürülebilirlik gibi pek çok unsuru içeren çok disiplinli bir süreçtir. Bu süreç, araçların pazarda rekabet edebilmesi için hayati öneme sahiptir. Tasarım yönetimi ise, bu karmaşık süreçlerin koordinasyonunu sağlar. Etkili tasarım yönetimi, ürünün zamanında ve bütçeye uygun bir şekilde üretilmesini garanti ederken, inovasyon ve kaliteyi artırmaya yardımcı olur. Otomotiv sektörü hızla değişen bir sektördür. Elektrikli araçlar, otonom sürüş, akıllı sistemler, sürdürülebilir üretim süreçleri gibi yeni trendler, ülkelerin ve komitelerin özellikle çevre ve insanlık adına uyulmasını zorunlu tuttuğu kriterler ve zorunluluklar, sektördeki tasarım sürecini daha da karmaşık hale getirmiştir. Bu bağlamda, tasarım yönetimi ve tasarım sürecinin derinlemesine anlaşılması, sektör profesyonelleri ve akademisyenler için kritik bir önem taşımaktadır. Bu tezde tasarım süreci ve yönetimini detaylı bir şekilde incelenmiştir. Aktif otomobil kullanıcıları ve potansiyel otomobil kullanıcıları üzerine 18-65 yaş aralığında Türkiye ve Avrupa'da bulunan 100 anketör ile otomobil kriter anket çalışması yapılmıştır. Tasarım süreci ve yönetiminin belirleyici unsurları olan otomobil özellikleri bu ankette değerlendirilmiştir. Yapılan bu çalışma sonucunda otomotiv sektöründe tasarım süreci ve yönetimi konusunun otomotiv endüstrisindeki önemi görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Automotive design is a multidisciplinary process that is not limited to aesthetic concerns but also includes many elements such as user experience, engineering, safety, environmentally friendly practices and sustainability. This process is vital for vehicles to compete in the market. Design management ensures the coordination of these complex processes. Effective design management helps to increase innovation and quality while ensuring that the product is produced on time and within budget. The automotive sector is a rapidly changing sector. New trends such as electric vehicles, autonomous driving, smart systems, sustainable production processes and the criteria and obligations that countries and committees want to comply with, especially for the environment and humanity, have made the design process in the sector even more complex. In this context, an in-depth understanding of design management and the design process is of critical importance for industry professionals and academics. In this thesis, the design process and management are examined in detail. An automobile criteria survey study was conducted with 100 interviewees on active automobile users and potential automobile users. The data obtained as a result of the survey were examined in detail and customer demands were evaluated in the automobile design process. As a result of this study, the design process and management in the automotive sector were examined in detail.