Yeni ürün geliştirme süreci ve otomotiv sektöründe bir değerlendirme
New product development process and an evaluation from automotive industry
  1. Tez No: 107366
  2. Yazar: MURAT ARSLAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. HALEFSAN SÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
YENİ URUN GELİŞTİRME SURECİ VE OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE BİR DEĞERLENDİRME ÖZET Ürün ve proses teknolojisinin hızla gelişmekte olduğu ve rekabetin hızla küreselleştiği günümüzde, ancak pazar değişikliklerine hızlı cevap verebilen ve sürekli olarak daha iyi ürünler geliştiren şirketler rekabet üstünlüğü elde etmektedir. Ürün Pazar sunuş zamanının kısaltılması ve sürekli iyi ürünlerin geliştirilebilmesi için, ürün geliştirme araçlarının bütünleşik kullanımı ve ürün geliştirme sürecinin sürekli iyileştirilmesi gereklidir. Bilgisayar destekli mühendislik sistemleri ürün geliştirme araçlarının önemli bir halkasını oluşturur. Bilgisayar destekli sistemlerinin etkin kullanımı sayesinde ürün maliyetlerinin ve ürün geliştirme sürelerin kısaltılması mümkün olmaktadır. Birinci bölümde, ürün geliştirme sürecindeki ana elemanlar bir bütün olarak ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, ürün geliştirme projelerinin organizasyonu ele alınmıştır. Öncelikle fonksiyonel organizasyonun ürün geliştirme süreci için uygun olmamasının sebepleri anlatılmıştır. Daha sonra, çekirdek takım yapısı ve takım elemanlarının yerleşiminin çekirdek takımın başarısı üzerindeki etkisi açıklanmıştır. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde, sırasıyla ürün geliştirme sürecinde etkin karar-alma ve iş bölüm yapısı konularına değinilmiştir. Beşinci bölümde, maliyet yönetiminin ürün tasarımıyla birlikte başlaması ve hedef maliyet yönetimi üzerinde durulmuştur. İmalat için tasarım ve ürün geliştirme sürecinde yansanayi ile ilişkiler, altıncı ve yedinci bölümlerde, ana hatlarıyla ve otomotiv sektöründen örneklerle sunulmuştur. Sekizinci bölümde, ürün veri yönetimi ve bunun ürün geliştirme sürecine etkisi incelenmiş; bir sonraki bölümde ise Ford ürün bilgi yönetim sistemi örneklerle açıklanmıştır. Onuncu bölümde, hızlı prototipleme teknolojisindeki iki temel yöntem ve uygulama alanlarına; ürün Pazar sunuş zamanının kısaltılmasında bu teknolojinin önemine değinilmiştir. ıxOnbirinci bölümde, Ford yeni ürün geliştirme stratejisi temel hatlarıyla ortaya konulmuştur. Onikinci bölümde ise, bilgisayar destekli mühendislik ve otomotiv sektöründeki uygulamaları sunulmuştur. Son iki bölüm, otomotiv sektöründe bir değerlendirmeyi ve sonuç kısmını içermektedir.
Özet (Çeviri)
THE NEW PRODUCT DEVELOPMENT PROCESS AND AN EVALUATION FROM AUTOMOTIVE INDUSTRY ABSTRACT As the competition is becoming more global, only the firms that respond market changes rapidly will gain competitive advantage. To reduce time-to-market, the improvement of product development process and use of integrated computer aided engineering systems are needed. The effective use of integrated computer aided engineering systems can enable to reduce time-to-market and product costs. In the first chapter, the key elements of the product development process is highligted. In the second chapter, the organization of product development projects is handled. The reason of functional organization's not being suitable for product development process is explained, then core team approach and the role of team collocation is summarized. In the third and fourth chapter, effective decision making and structured product develoment is described. The fifth chapter describes the product cost management through product development process and target cost management. Design for manufacturing and the relation with the suppliers is briefly expained in the sixth and seventh chapters with the examples from automotive industry. In the next chapter, product data management and its effect on product development, then Ford product information management is presented with examples in the following chapter. In chapter ten, the two main methodology in rapid prototyping and its applications; then the effect of using this technology in reducing time-to-market is explained. In chapter eleven, the new product development strategy of Ford is briefly explained. In chapter twelve, computer aided engineering and its applications in automotive industry is presented. The last two chapter include an evalution from automotiv industry and conclusions. XI