Siyasal güvenliğin diğer güvenlik sektörleriyle etkileşimi bağlamında konumlandırılması
Locating political security in the context of its interactions with other security sectors
  1. Tez No: 944454
  2. Yazar: RUHİ PEHLİVANCIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Siyasal güvenlik kavramı güvenlik ve siyasal kavramlarının muğlak anlamları ve belirsiz sınırları üzerine inşa edilen; ancak bu muğlaklığı ve belirsizliği aktör ve sektör bazında yaptığı değerlendirmeler ile açık, anlaşılabilir hale getiren kapsamlı bir güvenlik yaklaşımını ifade eder. Siyasal güvenliğin güvenlik boyutu Kopenhag Okulu'nun Güvenlikleştirme teorisi ve Güvenlik Sektörleri üzerinden inşa edilirken Carl Schmitt'in siyasal olanın tespiti noktasında başvurduğu Dost-Düşman ekseni ve Egemenlik anlayışı siyasal olanın sınırlarını çizer. Siyasal güvenlik geleneksel güvenlik algısının devletleri merkeze alan siyasi-askeri bakış açısı ve bu paralelde ortaya çıkan ulusal güvenlik kavramının muğlak ve sınırsız dinamiğine karşı devlet dışı aktörleri ve siyasi-askeri bakış açısının da haricinde diğer güvenlik sektörlerini de kapsayan bütüncül bir güvenlik perspektifine erişmeyi amaçlar. Bunu yaparken güvenliğin somut olgulara ve soyut değerlendirmelere dayanan siyasi doğasını göz önünde bulundurur ve hem rasyonel hem de deneysel bir yaklaşımı mümkün kılar. Bu nedenle siyasi, askeri, ekonomik, çevresel ve toplumsal sektörler üzerinden yükselen ve devlet dışı aktörleri de referans nesnesi olarak ele alabilen siyasal güvenlik perspektifi uluslararası ilişkileri anlamlandırma da analitik bir çerçeve sunarken diğer taraftan da aktör ve sektör düzeyinde yaptığı açık ayrımlarla politika oluşturma noktasında önemli ipuçları sunacak bir bakış açısını mümkün kılar.
Özet (Çeviri)
The concept of political security represents a comprehensive security perspective that is built upon the ambiguous meanings and uncertain boundaries of security and politics. However, through actor and sector-based assessments, it clarifies this ambiguity and uncertainty, making them more comprehensible. The security dimension of political security is constructed within the framework of the Copenhagen School's Securitization Theory and Security Sectors, while Carl Schmitt's Friend-Enemy Dichotomy and Sovereignty Concept define the boundaries of the political. Political security aims to develop a holistic security perspective that extends beyond the state-centered, politico-military approach of traditional security paradigms, which focus on states and the indefinite dynamics of national security. In doing so, it acknowledges the inherently political nature of security, which is shaped by both concrete realities and abstract evaluations, enabling a framework that integrates both rationalist and empirical methodologies. By incorporating political, military, economic, environmental, and social sectors, and by considering non-state actors as referent objects, political security provides an analytical framework for interpreting international relations. Moreover, with its clear distinctions at the actor and sectoral levels, it offers valuable insights for policymaking, bridging the gap between theoretical understanding and practical application.