Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin kaynaştırma öğrencilerine yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of physical education and sports teachers' attitudes towards included students
  1. Tez No: 944493
  2. Yazar: MELİKE UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, İstanbul/Esenyurt ilçesinde bulunan MEB'e bağlı ortaokullarda beden eğitimi ve spor öğretmenlerine uygulanarak, beden eğitimi ve spor derslerinde kaynaştırma eğitimi öğrencileri için görüşlerinin tespit edilmesi, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimine ilişkin yeterliliğini inceleme amacını taşımaktadır. Beden eğitimi öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimine yönelik görüşlerinin belirlenmesinin kaynaştırma sistemine yarar sağlayacağı ve karşılaşılan sorunların çözümüne ilişkin önerilerin belirlenmesine yararı olacağı düşünülmektedir. Bu araştırma çalışmasında rastgele örneklem tekniği kullanılmıştır ve Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Nitel araştırma tipinde olan bu araştırma betimsel olarak planlanmış tekniği kullanılmıştır. Araştırma; Veriler kaynaştırma öğrencileriyle çalışmış her beden eğitimi ve spor öğretmeni tarafından ayrı ayrı doldurulmuştur. Araştırmada kaynaştırma eğitimi alan öğrenciler hakkındaki bazı genel bilgileri elde edebilmek amacı ile araştırmacı tarafından hazırlanan“Özel Gereksinimi Olan Bireylerin Aileleri İçin Formu”uygulanmıştır. Veliler için hazırlanan ankette velilerin beklentilerini ve düşüncelerini saptamak için hazırlanan form 25 sorudan oluşmaktadır. Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin kaynaştırma öğrencileri hakkındaki düşünce ve görüşlerini saptamak amacıyla 20 sorudan oluşan“Kaynaştırma/ Bütünleştirme Eğitimi Hakkındaki Görüşlerim (MTAI-TR) Ölçeği”ve 20 sorudan oluşan“Beden Eğitimi Öğretmenleri İçin Formu”uygulanmıştır. Uygulanan anket ve ölçek sonuçlarına bakıldığında ankete katılım sağlayan öğretmenlerin çoğunun dersine mutlaka bir kaynaştırma öğrencisi olduğu bildirilmiştir. Beden eğitimi öğretmenlerinin bundan rahatsızlık duymadıklarını fakat kaynaştırma eğitimi hakkında bilgi yetersizliği yaşadıklarını genel eğitime dahil olan bu çocuklara daha verimli eğitim verebilmeleri için eğitim almak istedikleri görülmüştür. Velilerin beklenti ve görüşleri incelendiğinde beden eğitimi derslerine çocuklarının katılımını desteklediklerini ama yeterli bulmadıklarını doldurulan ankette belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the opinions of physical education and sports teachers about inclusive education students in physical education and sports classes by applying it to physical education and sports teachers in secondary schools affiliated to the Ministry of Education in Istanbul / Esenyurt district, and to examine the adequacy of physical education and sports teachers regarding inclusive education. It is thought that determining the opinions of physical education teachers about inclusive education will benefit the inclusive system and will be useful in determining suggestions for solving the problems encountered. Random sampling technique was used in this research study and quantitative research method was used in the Research. This research, which is a qualitative research type, used a descriptive planned technique. Research; The data were filled in separately by each physical education and sports teacher who worked with inclusive students. In the study, the“Form for Families of Individuals with Special Needs”prepared by the researcher was applied in order to obtain some general information about the students receiving inclusive education. The form prepared for parents to determine their expectations and thoughts consists of 25 questions. In order to determine the thoughts and opinions of physical education and sports teachers about inclusive students, the“My Views on Integration Education (MTAI-TR) Scale”consisting of 20 questions and the“Form for Physical Education Teachers”consisting of 20 questions were applied. Looking at the survey and scale results, it was reported that most of the teachers who participated in the survey had an inclusion student in their classes. It has been observed that physical education teachers are not disturbed by this, but they have a lack of knowledge about inclusive education and they want to receive training so that they can provide more efficient education to these children who are included in general education. When parents' expectations and opinions were examined, it was stated in the completed survey that they supported their children's participation in physical education classes, but did not find it sufficient.