Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar açısından Türkiye ve Kanada sağlık sistemi geri ödeme koşullarının ve ilaç erişiminin karşılaştırılması
Comparison of Turkish and Canadian health system reimbursement conditions and access to medicines used in cancer treatment
  1. Tez No: 944498
  2. Yazar: MÜGE ÖNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF HİLAL VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde kanser gelişmiş ülkelerde birincil, diğer ülkelerde bulaşıcı hastalıklardan sonra ikincil ölüm nedenidir. Kanser gelir düzeyine göre ülkeleri farklı etkilemektedir. Kanserin erken tanı oranları gelişmiş ülkelerde daha yüksek iken ölüm insidansı geri kalmış ülkelerde daha yüksektir. Gelişmiş ülkelerde de düşük eğitim ve etnisite farklılığı kanser tanısı ve tedaviye erişim açısından kanserin tanı ve tedavi yükünü etkilemektedir. Bunun yanında kanserin tedavi maliyeti diğer hastalıklarla karşılaştırıldığında her geçen gün artmaktadır. 2020-2050 arasında 30 yıllık süreçte 29 kanser türünün getireceği yükün 25,2 trilyon dolar (2017 dolar kuru sabit alınarak) üzerinde olacağı belirtilmektedir. Bu çalışmanın amacı kanser insidanslarını ve kanser tedavisinde kullanılan yenilikçi ilaçlar açısından Türkiye ve Kanada sağlık sistemi geri ödeme koşullarının ve ilaç erişiminin karşılaştırılması, iyi uygulama örneklerini değerlendirerek, sağlık politikalarının geliştirilmesine katkıda bulunacak önerilerin sunulmasıdır. Araştırmada açık kaynaklar (OECD, IARC, GLOBOCON vb) ve Türkiye ile Kanada resmi ilaç kurumlarının açık veri tabanlarından elde edilen veriler ve literatür verisi analiz edilmiştir. Türkiye ve Kanada'daki kanser vakaları insidans ve mortalite oranları, genel sağlık harcamaları, sağlık sistemleri, geri ödeme mekanizmaları ve ilaç erişim politikaları için karşılaştırmalı analiz, Türkiye'de fiyat-iskonto ilişkisi için örneklem ile değerlendirmeler yapılmıştır. Türkiye 2003 yılında Sağlık Dönüşüm programı (SDP) ile sağlık sistemini kökten değiştirmiş, üç farklı sağlık sigortası kurumunu (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) birleştirilerek, Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında, toplumun neredeyse tümünü kapsayan, merkezi genel bir sağlık sigortası sistemini oluşturmuştur. Kanada 1984 yılında Kanada Sağlık Yasası'ndaki (Health Act) federal bir yasayla sağlık sistemini standartlaştırmış ve sağlık sistemini toplumun tüm kesimlerine ücretsiz ulaştırmıştır. Sosyal güvenlik sistemi, merkezi olmaktan ziyade eyalet ve bölge sigorta planlarının merkezi olmayan bir koleksiyonudur. Coğrafya, ekonomi, nüfus, gelişmişlik düzeyi yönetim şekli gibi parametrelerin iki ülkenin ilaç fiyatlandırma ve geri ödeme süreçlerinde karar mekanizmalarını etkilediği görülmüştür. Türkiye ve Kanada'da geri ödeme kurumları yapılanmaları, değerlendirme süreçleri ve ilaç erişim süreçleri kanser ilaçlarına erişimi etkileyen temel sistemsel başlıkları oluşturmaktadır. Kanada'da değerlendirme süreçlerine bağımsız kurumlar ve hasta dernekleri de katılmaktadır. Sonuç olarak; Yenilikçi kanser ilaçlarına erişimi artırmak için yeni bütçe ve geri ödeme planları oluşturulması, ilaç erişimini artırmak üzere biyobenzer ve jenerik ilaçlara önem verilmesi öne çıkan önerilerdir. Ayrıca, geri ödeme kararları alınırken, kanser hastaları ve hasta derneklerinin karar mekanizmalarına etkin şekilde katılımı şeffaf karar süreçlerinin oluşturulmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, cancer is the primary cause of death in developed countries and the secondary cause of death after infectious diseases in other countries. Cancer affects countries differently according to income levels. While early diagnosis rates of cancer are higher in developed countries, the incidence of death is higher in underdeveloped countries. In developed countries, low education and ethnic differences affect the burden of cancer treatment and diagnosis. Besides, the cost of cancer treatment is increasing day by day compared to other diseases. It is stated that the burden of 29 types of cancer in the 30-year period between 2020 and 2050 will exceed 25.2 trillion dollars (based on 2017 dollar exchange rate). The aim of this study is to compare the reimbursement conditions and drug access of Turkiye and Canada healthcare systems in terms of cancer incidences and innovative drugs used in cancer treatment, to evaluate good practice examples, and to present recommendations that will contribute to the development of health policies. In the study, data obtained from open sources (OECD, IARC, GLOBOCON etc.) and open databases of official drug institutions of Turkey and Canada and literature data were analyzed. Comparative analysis was made for cancer incidence and mortality rates, general health expenditures, health systems, reimbursement mechanisms and drug access policies in Turkey and Canada, and sample evaluation was made for the price-discount relationship in Turkey. Turkey radically changed its health system with the Health Transformation Program (SDP) in 2003, merging three different health insurance institutions (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) and creating a centralized general health insurance system covering almost the entire society under the name of Social Security Institution. Canada standardized its health system with a federal law in the Canada Health Act (Health Act) in 1984, making the health system free to all segments of the society. Rather than being centralized, the social security system is a decentralized collection of provincial and regional insurance plans. It was observed that parameters such as geography, economy, population, development level and management style affect the decision-making mechanisms in drug pricing and reimbursement processes of both countries. Reimbursement institution structures, evaluation processes and drug access processes in Turkey and Canada constitute the basic systemic headings affecting access to cancer drugs. Independent institutions and patient associations also participate in evaluation processes in Canada. As a result; The prominent suggestions are to create new budget and reimbursement plans to increase access to innovative cancer drugs and to give importance to biosimilar and generic drugs to increase drug access. Additionally, reimbursement decisions, the effective participation of cancer patients and patient associations in decision-making mechanisms will contribute to the establishment of transparent decision-making processes.