Algılanan ebeveyn kabul-reddi ile reddedilme duyarlılığı arasındaki ilişkide kardeş ilişkilerinin aracı rolü
The mediating role of sibling relationships between perceived parental acceptance-rejection and rejection sensitivity
- Tez No: 944523
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HALDUN SOYGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma algılanan ebeveyn kabul-reddi ile reddedilme duyarlılığı arasındaki ilişkide kardeş ilişkilerinin aracılık rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. İlişkisel tarama modelinde gerçekleştirilen araştırmanın evrenini İstanbul'da yaşayan 18-44 yaş arası bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenen 403 kişiden oluşmaktadır. Verilerin anket yöntemi ile elde edildiği çalışmada veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Form, Yetişkin Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği Kısa Form, Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği ve Yaşam Boyu Kardeş İlişkileri Ölçeği kullanılmıştır. Anketler, gönüllülük esasına göre internet üzerinden Google Forms aracılığıyla katılımcılara ulaştırılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler“SPSS 30.0”istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılımının tespit edilmesinden sonra katılımcıların ebeveyn kabul reddi, reddedilme duyarlılığı ve kardeş ilişkileri düzeylerinin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki analizinde Pearson Korelasyon analizi ve aracılık modelini test etmek amacıyla Process Macro programı kullanılmıştır. Analizler sonucunda, ebeveyn kabul reddi ile reddedilme duyarlılığı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Ebeveyn kabul reddi ile yaşam boyu kardeş ilişkileri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Reddedilme duyarlılığı ile kardeş ilişkileri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca ebeveyn kabul/reddi ile reddedilme duyarlılığı arasındaki ilişkide kardeş ilişkilerinin tam aracılık rolünün olduğu bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlar mevcut literatür çerçevesinde değerlendirilmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating role of sibling relationships between perceived parental acceptance-rejection and rejection sensitivity. The participants of the research conducted in the relational screening model consists of individuals between the ages of 18-44 living in Istanbul. The sample of the research consists of 403 people determined by the convenience sampling method. In the study where the data were obtained by the survey method, Sociodemographic Form, Adult Parental Acceptance-Rejection Scale Short Form, Rejection Sensitivity Questionaire and Lifespan Sibling Relationship Scale were used as data collection tools. The surveys were delivered to the participants via Google Forms on a voluntary basis. The data obtained from the participants were analyzed using the“SPSS 30.0”statistical package program. After determining the normal distribution of the data, independent groups t test and one-way analysis of variance were used to determine whether the participants' levels of parental acceptance rejection, rejection sensitivity and sibling relationships differed according to demographic variables. In the analysis of the relationship between the variables, Pearson Correlation analysis and Process Macro program were used to test the mediation model. As a result of the analyses, a positive significant relationship was found between parental acceptance rejection and rejection sensitivity. A negative significant relationship was found between parental acceptance rejection and lifelong sibling relationships. A negative significant relationship was found between rejection sensitivity and sibling relationships. In addition, it was found that sibling relationships had a full mediating role in the relationship between parental acceptance/rejection and rejection sensitivity. The results obtained from the research were evaluated and discussed within the framework of the existing literature.