İşletmelerde hile ve yolsuzlukların engellenmesinde dijitalleşme ve dijitalleşme etkilerinin ölçülmesi–Temel gıda sektöründe bir uygulama
Measurement of digitalisation and digitalisation effects in preventing fraud and corruption in enterprises–An application in the basic food sector
  1. Tez No: 966613
  2. Yazar: DUYGU FEMİ İSKENDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ DOKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dijitalleşmenin, işletmelerde hile ve yolsuzlukların engellenmesinde önemli rolü bulunmaktadır. Toplumsal sistem içinde yer alan işletmelerde devamlı değişim göstermek zorundadır. İşletmelerde değişimin bazen evrim geçirerek bazen de radikal bir değişim sürecinde gerçekleştiği görülmektedir. Planlı bir biçimde gerçekleştirilen dijitalleşme, işletmelerde hile ve yolsuzlukların engellenmesine yönelik tedbirlerdir. Dijitalleşmenin gerçekleştiği kurumların yaşamlarını devam ettirebilmeleri ve çevrelerinde meydana gelen değişikliklere uyum sağlama kabiliyetleri, örgütsel olarak işletmelerde hile ve yolsuzlukların engellenmesine bağlıdır. Çalışmanın amacı işletmelerde hile ve yolsuzlukların engellenmesinde dijitalleşme ve etkilerinin ölçülmesidir. Bu kapsamda araştırmada literatür taraması olarak adlandırılan süreç kapsamında araştırma konusu ile ilgili daha önce yayınlanan eserlerin araştırılması, bulunması, incelenmesi, okunması, tasnif edilmesi, özetlenmesi ve sentez edilmesi gibi çalışmalar gerçekleştirilecektir. Literatür taramasında ve analizinde önceki literatürün araştırılan konu hakkında geldiği nokta tespit edilmiştir. İşletme yönetiminde, hile ve yolsuzlukların engellenmesinde dijitalleşmeye ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Digitalisation has an important role in preventing fraud and corruption in enterprises. Enterprises in the social system have to change continuously. It is seen that change in enterprises sometimes evolves and sometimes takes place in a radical change process. Digitalisation, which is carried out in a planned manner, are measures to prevent fraud and corruption in enterprises. The survival of the institutions where digitalisation takes place and their ability to adapt to the changes occurring in their environment depend on the prevention of fraud and corruption in enterprises as an organisation. The aim of the study is to measure digitalisation and its effects in preventing fraud and corruption in enterprises. In this context, within the scope of the process called literature review in the research, studies such as researching, finding, examining, reading, classifying, summarising and synthesising the previously published works related to the research subject will be carried out. In the literature review and analysis, the point that the previous literature has reached about the researched subject has been determined. In business administration, there is a need for digitalisation in preventing fraud and corruption.