AB'deki çocuk hakları ihlalleri konusu ışığında Türkiye'de son yıllarda çocuk suçluluğunun artışının incelenmesi
Analyzing the increasing in juvenile delinquency in Turkey in recent years in the context of violations of children's rights in the EU
- Tez No: 944573
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ELİF ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dünden bugüne çocuk hakları ihlalleri, en önemli problemlerden birisi olarak ortaya çıkmıştır. Dünyada çocuk suçluluğunun artışını azaltmak için bütün devletler çözümler bulmaya çalışmıştır. Bu sebeple, hem ulusal hem de uluslararası alanda çocuk hakları konusunda sözleşmeler yapılmıştır. İnsan hakları içerisine giren çocuk hakları, çocuk suçluluğunun artışı nedeniyle daha da önem kazanmıştır. Bugünlerde kent yaşamı, eğitim sorunları, ekonomik zorluklar, ailevi sorunlar ve kitle iletişim araçlarının olumsuz etkileri artmıştır. Bu sorunlardan da en çok etkilenen çocuklar olmaktadır. Dolayısıyla, bireysel ve çevresel problemlerle karşı karşıya kalan çocukların suça sürüklenmesi kolaylaşmıştır. AB, insan hakları konusunda en iddialı görünümü yansıttığı için Türkiye'deki çocuk hakları uygulamalarının tam anlamıyla anlaşılması ancak AB uygulamaları ışığında olacaktır. Bunun yanında uluslararası alanda yapılan çocuk hakları ile uygulamaların incelenmesi çocuk hakları ihlallerine neyin sebep olduğunu kavrayabilmemize yine yardımcı olacaktır. Son yıllarda Türkiye'de çocuk suçluluğunun artışının nedenlerini kavramak ve çocuk suçluluğuna olan farkındalığın arttırılması bu tezde varılmak istenen asıl nokta olacaktır. Bu çalışmada, Türkiye'deki uygulamaların AB ile ne kadar uyumlu olduğunun yanı sıra çocuk hakları veya çocuk suçluluğu bazında mevcut alınan tedbirlerin ne kadar başarılı olduğu yazılan araştırmalar doğrultusunda saptanmaya çalışılmıştır. Türkiye'nin çocuk politikalarında varması gereken noktalar değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
From past to present, violations of children's rights have emerged as one of the most important problems. In order to reduce the increase in juvenile delinquency around the world, all states have tried to find solutions. For this reason, both at the national and international level, conventions have been made regarding children's rights. Children's rights, which fall within the scope of human rights, have gained even more importance due to the rise in juvenile delinquency. Nowadays, urban life, educational problems, economic difficulties, family issues, and the negative effects of mass media have increased. Children are the ones most affected by these problems. Therefore, it has become easier for children, who are confronted with individual and environmental problems, to be dragged into crime. Since the EU reflects the most assertive stance on human rights, a full understanding of the implementation of children's rights in Turkey will only be possible in light of EU practices. In addition, examining international conventions and practices regarding children's rights will also help us understand what causes violations of children's rights. In recent years, understanding the reasons behind the increase in juvenile delinquency in Turkey and raising awareness about juvenile delinquency will be the main point to be achieved in this article. In this study, it has been tried to determine, based on the existing research, to what extent the practices in Turkey are compatible with those of the EU, as well as how successful the current measures taken in terms of children's rights or juvenile delinquency are. The points that Turkey needs to reach in its child policies have been examined and evaluated.