Çocukların problem çözme becerileri ile bağımsız öğrenme davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between children's problem solving skills and independent learning behaviours
- Tez No: 944572
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Erken çocukluk dönemi, bilişsel, dil, sosyal, duygusal ve psikomotor gelişimin hızlı olduğu kritik bir dönem olarak kabul edilir. Bu dönemde desteklenen problem çözme becerileri ve bağımsız öğrenme davranışları, çocukların hem gelecekteki akademik yeterliliklerinin hem de öğrenmeye karşı tutumlarında belirleyici bir role sahiptir. Bu araştırmada çocukların problem çözme becerileri ile bağımsız öğrenme davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada yöntem olarak ilişkisel tarama yöntemi benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu kartopu ve uygun örnekleme yöntemleri bir arada kullanılarak oluşturulmuştur. Bu örnekleme yöntemlerine göre araştırmanın çalışma grubu, 60-72 ay aralığındaki 75 kız ve 61 erkek olmak üzere toplam 136 çocuktan oluşmuştur. Araştırmanın amacına ulaşabilmek için veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Problem Çözme Becerisi Ölçeği ve Bağımsız Öğrenme Davranışları Ölçeği (3-5 Yaş) kullanılmıştır. Araştırmanın verilerinin normallik testlerine göre normal dağılım gösterdiği, dolayısıyla parametrik testler ile veriler analiz edilmiştir. Yapılan analizlere göre çocukların problem çözme becerilerinin cinsiyet, doğum sırası, kardeş sayısı, anne öğrenim düzeyi, anne çalışma durumu, çocuğun okula devam süresi ve günlük eğitim süresi değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ancak, baba öğrenim düzeyi üniversite ve üzeri olan çocukların problem çözme becerilerinin, lise ve altı düzeyde eğitime sahip babaların çocuklarına göre istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte, çocukların bağımsız öğrenme davranışları ile ilgili yapılan analizler sonucunda bağımsız öğrenme davranışlarının demografik değişkenlere göre anlamlı bir farklılık göstermediği bulunmuştur. Araştırmanın temel sorusuna yönelik yapılan analizde, çocukların problem çözme becerileri ile bağımsız öğrenme davranışları arasında düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu ilişkinin yordama gücünü anlamak için regresyon analizi yapılmış ve çocukların problem çözme becerilerinin onların bağımsız öğrenme davranışlarını anlamlı bir şekilde yordadığı saptanmıştır. Sonuç olarak, problem çözme becerileri ve bağımsız öğrenme davranışları arasında manidar bir ilişkinin olduğu ve bunun çocuğun akademik yaşantısında belirleyici bir role sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Early childhood is considered a critical period of rapid cognitive, language, social, emotional and psychomotor development. The problem-solving skills and independent learning behaviours fostered during this period play a crucial role in children's future academic competence and attitudes towards learning. This study aimed to investigate the relationship between children's problem-solving skills and independent learning behaviours. The method of the study was a relational survey. The study group was formed by using snowball and convenience sampling methods together. According to these sampling methods, the study group of the research consisted of a total of 136 children, 75 girls and 61 boys, aged 60-72 months. In order to accomplish the objective of the study, demographic information form, Problem Solving Skills Scale and Independent Learning Behaviour Scale (3-5 years) were used as data collection tools. The data of the study were found to be normally distributed according to normality tests, so the data were analysed using parametric tests. According to the analyses, no statistically significant difference was found in the children's problem-solving skills according to the variables of gender, birth order, number of siblings, mother's education level, mother's employment status, child's school attendance period and daily education period. However, it was found that there was a statistically significant difference in the problem-solving skills of children whose fathers had a university degree or higher compared to children whose fathers had a high school degree or lower. Furthermore, as a result of the analyses related to children's independent learning behaviour, it was found that independent learning behaviour did not show a significant difference according to demographic variables. In the analysis conducted for the main question of the study, it was found that there was a low-level significant relationship between children's problem-solving skills and their independent learning behaviours. Regression analysis was carried out to understand the predictive power of this relationship and it was found that children's problem-solving skills significantly predicted their independent learning behaviours. As a result, it can be said that there is a significant relationship between problem solving skills and independent learning behaviours and that this relationship plays a crucial role in children's academic performance.