Alkol ve madde bağımlılığı, travma geçmişi ve dürtüsellik ilişkilerinin incelenmesi
Investigation of the relationships between alcohol and substance addiction, trauma history and impulsivity
  1. Tez No: 944588
  2. Yazar: AYŞE BETÜL KÖSTEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜLSEN ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Mevcut çalışmada alkol ve madde bağımlılığına sahip kişileri travmatik yaşantı geçmişleri ve dürtüsel eğilimleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin AMATEM birimindeki psikiyatri bölümü ayakta tedavi polikliniğine başvuran 8'i kadın olmak üzere toplam 102 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak: Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BIS-11), Travma Sonrası Stres Tanı Ölçeği (TSSTÖ), Bağımlılık Profil İndeksi (BAPİ) kullanılmış ve araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyodemografik Bilgi Formu uygulanmıştır. Ölçekler aracılığıyla edinilen verilerin karşılaştırılması ve yorumlanması için SPSS programı kullanılmıştır. Çalışmanın konusu ve amacı göz önünde bulundurularak ön şartların kontrolü ardından, Çoklu Doğrusal Regresyon analizi ve SPSS PROCESS (v4.2) Aracı Değişken analizi uygulanmasına karar verilmiştir. Yapılan araştırma için anlamlılık düzeyi "p
Özet (Çeviri)
The study searched the relationship between traumatic experience background and impulsive tendencies of people with alcohol and substance addiction. The research sample consists of 102 people, 8 of whom are women, who applied to the outpatient clinic of the psychiatry department in the AMATEM unit of Sakarya Research Hospital. The data collection tools in the research as follows: Barratt Impulsiveness Scale (BIS-11), Post-Traumatic Stress Diagnostic Scale (PTSTÖ), and Addiction Profile Index (BAPI), and the Sociodemographic Information Form prepared by the researcher was applied. SPSS program was used to compare and interpret the data obtained through the scales. Considering the subject and purpose of the study, after checking the prerequisites, it was decided to apply Multiple Linear Regression analysis and SPSS PROCESS (v4.2) Mediating Variable analysis. However, the significance level for the research was determined as "p