Türkiye'de anestezi teknisyen/teknikeri olarak çalışan personelin iş sağlığı ve güvenliği hakkında yeterlilik algısı seviyelerinin ve davranışlarının değerlendirilmesi
Aluation of competency perception levels and behaviors of personnel working as anesthesia technicians in Türkiye regarding occupational health and safety
- Tez No: 944607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ÇANDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma anestezi teknisyen/teknikerlerinin iş sağlığı ve güvenliği hakkında yeterlilik algısı seviyelerinin ve davranışlarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmamız Ufuk Üniversitesi'nce yürütülen tanımlayıcı kesitsel nitelikli bir anket çalışmadır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de 1985-2024 yılları aralığında anestezi teknisyen/teknikerliğinden mezun olan 59763 kişi oluşturmaktadır. Bu sayı dikkate alınarak 382 kişilik bir örneklem grubu öngörülmektedir. Online yapılan anket formunda, 6 sosyodemografik, 2 iş sağlığı ve güvenliği eğitimine yönelik ve 29“İş Sağlığı ve Güvenliği Yeterlilik Algısı Ölçeği”sorusu bulunmaktadır. İstatistiksel değerlendirme kısmında Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Çalışmamızda 401 kişiye ulaşılmıştır. Katılımcıların, %70,2 'si kadın, %66,3'ü ön lisans mezunu, %39,0' u iç Anadolu bölgesinde ve %66,3'ü 1-10 senedir görev yapmakta, %38,5 'i 20-24 yaş aralığında ve %21,7'si eğitim ve araştırma hastanesinde görev almaktadır. Katılımcıların %85,7'si“Daha önce iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eğitim aldınız mı?”sorusuna evet yanıtı vermiştir. Evet yanıtı veren katılımcıların %26,0' sının aldığı eğitim süresi 1-18 saat aralığındadır. Katılımcıların İş Sağlığı ve Güvenliği Yeterlilik Algısı Ölçeği soruları ve alt boyutlarına verdikleri yanıtlara bakıldığında iş sağlığı ve güvenliği yeterlilik algısı ölçeği toplam puan ortalaması 3,22±0,78 şeklinde belirlenmiştir. Anestezi teknisyen/teknikerlerin çalışmamızda kullanılan ölçek sorularından aldıkları puanlar ortalamanın üzerinde olsa da yüksek riskli alanlarda çalıştıkları için her bir soru önemlidir. Tam puana ne kadar yaklaşırlarsa bu husustaki yeterlilik durumları ve davranışları artacaktır. Okullarda verilen eğitimlere iş sağlığı ve güvenliği hususunda bir öğretim programının eklenmesi, çalışanlara işe başladıklarında ve işe devam ederken periyodik aralıklarla güncel hizmet içi eğitimler verilmesi, çalışanlara iş alanlarında maruz kalabilecekleri tehlike ve riskler ve korunma önlemleri hakkında bilgilendirmelerin yapılması ile bilgi seviyeleri ve yeterlilik durumlarının geliştirilmesi sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the competence perception levels and behaviors of anesthesia technicians regarding occupational health and safety. Our study is a descriptive cross-sectional survey conducted by Ufuk University. The population of the research consists of 59763 people who graduated from anesthesia technician/technician ship in Türkiye between 1985 and 2024. Taking this number into consideration, a sample group of 382 people is envisaged. The online survey form includes 6 sociodemographic questions, 2 questions regarding occupational health and safety training and 29“Occupational Health and Safety Competence Perception Scale”questions. Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests were used in the statistical evaluation part. In our study, 401 people were reached. Of the participants, 70.2% are women, 66.3% have an associate degree, 39.0% are in the Central Anatolia region and 66.3% have been working for 1-10 years, 38.5% have been working for 20 years. -24 years old and 21.7% of them work in training and research hospitals. Considering the participants' answers to the questions and sub-dimensions of the Occupational Health and Safety Competence Perception Scale, the total score average of the occupational health and safety competence perception scale was determined as 3.22±0.78. While it differs from the scale questions used in the study of anesthesia technicians, even though the scores are above average, each question is important because they work in high employment areas. The closer you get to the full score, the higher your eligibility will be. Adding a curriculum on occupational health and insurance to the training given in schools, protecting the level of knowledge and endurance of employees by providing them with information about the dangers and risks they may be exposed to in their workplaces and protection measures, in return for up-to-date in-service training at intervals when they start working and while continuing to work.