Şermin Yaşar'ın çocuk kitaplarında yer alan çocuk karakterlerin incelenmesi
The examination of children's characters in Şermin Yaşar's children books
- Tez No: 944614
- Danışmanlar: PROF. DR. REZAN KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmada, Şermin Yaşar'ın çocuklar için kaleme almış olduğu eserler karakter çerçevesi bağlamında incelenmiştir. Araştırma sürecinde, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesine başvurulmuştur. Araştırmanın nesnesini, uzman görüşlerinin de önerileriyle Şermin Yaşar'ın edebî kimliğini ve karakter inşasına dair yetkinliğini yansıtma potansiyeli taşıyan 10 çocuk kitabı oluşturmaktadır. Çalışmanın genel amacı, belirlenen eserlerdeki çocuk karakterlerin incelenmesidir. Bu doğrultuda alt amaçlar olarak“Kitaplardaki çocuk karakterler açık karakterler midir, kapalı karakterler midir? /Kitaplardaki çocuk karakterler, hangi kişilik özelliklerine sahiptir? / Kitaplardaki çocuk karakterler devingen karakterler midir, durağan karakterler midir? / Kitaplardaki çocuk karakterlerin sunumu hangi yolla/yollarla tanıtılmıştır?”sorularına yanıt aranmıştır. Bu hedefle kitaplardaki çocuk karakterler incelenmiş ve alt amaca yönelik bulgulara ulaşılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda eserlerdeki çocuk karakterler, özellikleri ve geliştirme biçimleriyle okurların duygusal ve zihinsel gelişimini destekleyici özellikler taşıdığı tespit edilmiştir. Eserlerde açık ve devingen yapıdaki karakterlerin çoğunlukta olması, okur için bu karakterin özdeşim ögesi olabileceği saptanmıştır. Eserlerde ağırlıklı olarak etkileşimsel karakter sunum yollarının benimsenmesi, okuyucuların karakterlerle bağ kurmasını ve olaylara aktif bir şekilde katılmasını sağlayacağı yargısına ulaşılabilir. Bu bulgular, yazarın eserlerinde karakter gelişimini destekleyen edebî karakterler oluşturduğunu göstermektedir. Eserlerin çocuk okurların empati becerilerini geliştirmesi ve Türkçe derslerinde kullanılabilecek, öğrencilerin karakter gelişimini desteklemeyecek önemli örnekler sunduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, the works written by Şermin Yaşar for children are examined within the context of character analysis. During the research process, document analysis, one of the qualitative research methods, was utilized. The research material consists of ten children's books authored by Şermin Yaşar. The main objective of the study is to analyze the child characters in the determined works. In this respect, this study sought to answer the following questions: Are the child characters in the books open or closed characters? / What personal features the child characters possess? / Are the child characters dynamic or static? / Through which method are child characters presented in books? For this purpose, the child characters in the books were analyzed, and findings, relevant to the sub-objectives, were obtained. The analysis revealed that the characteristics and development methods of the child characters have qualities that support the emotional and cognitive development of readers. The predominance of open and dynamic characters suggests that such characters may serve as elements of identification for readers. Additionally, the frequent use of interactive methods of character presentation indicates that readers are more likely to form connections with the characters and engage actively in the events of the narrative. These findings demonstrate that the author creates literary characters that support character development. The works are also considered to provide significant examples in terms of enhancing children's empathy skills. Important samples presented in the works towards students character development and can be used in Turkish lessons.