İşçi sınıfının oy kullanma davranışlarında sosyal medyanın rolü ve önemi: İstanbul örneği
The role and importance of social media in working class voting behavior: The Istanbul example
  1. Tez No: 944655
  2. Yazar: SELMAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT CAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Tarihsel süreçte işçi sınıfının oy kullanma davranışındaki değişim bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de belirgin bir şekilde gözlenmektedir. Toplumun en geniş kesimini oluşturan işçi sınıfının siyasal tercihlerinin oluşumunda sosyal medyanın giderek daha etkili bir rol oynadığı görülmektedir. İşçi sınıfı, Türkiye'nin toplumsal yapısında önemli bir politik aktör olarak siyasal karar alma süreçlerinde belirleyici bir unsurdur. Bu sınıfın siyasal davranışlarının anlaşılması, Türkiye'de siyasal dinamiklerin çözümlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, İstanbul'da yaşayan işçi sınıfının oy verme davranışında sosyal medyanın rolünü ve önemini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, işçi sınıfının sosyal medya kullanım alışkanlıklarını, siyasal bilgilenme süreçlerinde tercih ettikleri mecraları, bu mecralara duydukları güven düzeyini ve sosyal medyanın oy verme davranışlarına olan etkisini kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Özellikle son yıllarda yaşanan ekonomik dalgalanmalar, siyasal kutuplaşma ve küresel salgın gibi olağanüstü koşulların seçmen davranışına etkisi düşünüldüğünde, işçi sınıfının siyasal tercihlerini etkileyen faktörlerin incelenmesi daha da önem kazanmaktadır. Araştırma sonuçları, katılımcıların siyasal bilgilenme beklentilerini karşılamak amacıyla toplumsal olarak sosyal medya ve internet platformlarını tercih ederek, bu şekilde Twitter (X)'ın en güvenilir sosyal medya platformu olarak değerlendirildiğini ortaya koymaktadır. Cinsiyet faktörünün sosyal medya kullanım tercihlerinde önemli bir değişken olduğunu göstermektedir. Erkekler, geleneksel medyaya, kadınlar ise sosyal medya platformlarına daha yüksek seviyede güven duymaktadır. Çalışma, sosyal medyanın seçmenin üzerinde giderek artan etkisine rağmen, geleneksel medya araçlarının (özellikle televizyonun) öneminin devam ettiğini göstermektedir. Bu bağlamda, siyasal aktörlerin sosyal medya politikalarına önem vermeleri, seçmen tercihlerini etkilemede kritik bir faktör olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The change in the voting behavior of the working class throughout history has been distinctly observed in Turkey, as in the rest of the world. Social media plays an increasingly influential role in shaping the political preferences of the working class, which constitutes the largest segment of society. The working class, as a significant political actor in Turkey's social structure, is a determining factor in political decision-making processes. Understanding the political behaviors of this class is of great importance for analyzing the political dynamics in Turkey. This study aims to examine the role and importance of social media in the voting behavior of the working class living in Istanbul. The research comprehensively addresses the social media usage habits of the working class, the platforms they prefer for political information, their level of trust in these platforms, and the impact of social media on their voting behaviors. The examination of factors affecting the political preferences of the working class becomes even more significant considering the extraordinary conditions experienced in recent years, such as economic fluctuations, political polarization, and the global pandemic. The research results reveal that participants prefer social media and internet platforms for their political information needs, with Twitter (X) being evaluated as the most reliable social media platform. Gender appears to be a significant variable in social media usage preferences. Men show higher levels of trust in traditional media, while women place greater trust in social media platforms. The study demonstrates that despite the increasing influence of social media on voters, the importance of traditional media tools (especially television) continues. In this context, the emphasis placed by political actors on social media policies is considered a critical factor in influencing voter preferences.