3D printer teknolojisi ile çekmece rayı tasarımı ve bazı mukavemet testleri ile işlevselliğinin incelenmesi
Drawer rail design with 3D printer technology and examination of its functionality with some strength tests
- Tez No: 944699
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE SEDA ERDİNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Endüstri Makineleri ve İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Teknolojinin gelişimiyle birlikte katmanlı üretim (Additive Manufacturing - AM) yöntemleri yaygınlaşmış ve bu alanda en sık kullanılan tekniklerden biri olan ergiyik yığma modelleme (Fused Deposition Modeling - FDM) çeşitli sektörlerde tercih edilir hale gelmiştir. 3D yazıcılar farklı filament hammaddeleriyle çalışabilmekte ve üretilen parçalar mobilya sektöründe bağlantı elemanı veya aksesuar olarak kullanılabilmektedir. Bu süreçte filament seçimi, malzemenin kimyasal, fiziksel ve mekanik özellikleri dikkate alınarak yapılmalıdır. Çünkü her filament türü ve üretim parametresi, ortaya çıkan ürünün mukavemetini doğrudan etkilemektedir. Bu çalışmada, çekmecelerde kullanılan ray sistemleri incelenmiş, 3D yazıcı ile PLA ve PETG filamentleri kullanılarak aynı üretim parametreleriyle üretilmiştir. Üretim maliyetleri hesaplanmış, ardından BS EN 16122 standardına uygun testler gerçekleştirilmiş ve sehim değerleri belirlenmiştir. Çalışmanın amacı, çekmece raylarının çekmece ile 10 kg yük altında işlevini yerine getirebilen, 3 boyutlu yazıcıdan PLA ve PETG filamentleriyle üretilen yeni ray setlerinin mekanik davranışlarını incelemek ve karşılaştırmaktır. Ayrıca Türkiye mobilya endüstrisi için ekonomik ve teknik açıdan katkı sağlanması hedeflenmiştir. Ray setleri SolidWorks ile modellenmiş, %40 doluluk oranı, üçgen dolgu yapısı ve 0,2 mm katman kalınlığı kullanılarak üretilmiştir. Üretim sırasında elektrik tüketimi de ölçülmüştür. Test sonuçlarında PLA raylarının, PETG'ye göre daha yüksek mekanik performans ve dayanıklılık gösterdiği belirlenmiştir. PLA ve metal ray setleri sehim açısından anlamlı farklar gösterirken, PETG ray setlerinin bazıları testleri geçememiştir. Hızlı açma ve kapama testlerinde özellikle PLA ve metal raylarda ani yüklenmelere karşı iyi performans gözlenmiştir. Bu sonuçlar PLA'nın PETG'ye göre daha avantajlı olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology, Additive Manufacturing (AM) methods have become increasingly widespread, with Fused Deposition Modeling (FDM) being one of the most commonly preferred techniques in various industries. FDM technology enables the use of different filament materials in 3D printers, making it possible to manufacture components that can be used in furniture as connectors or accessories. The selection of the appropriate filament should consider the chemical, physical, and mechanical properties of the material, as each filament type and manufacturing parameter directly affects the mechanical performance of the produced part. In this study, drawer slide systems, which are commonly used in furniture, were investigated. New drawer slide sets were manufactured using PLA (Polylactic Acid) and PETG (Polyethylene Terephthalate Glycol) filaments with identical production parameters. Production costs were calculated, and the mechanical behaviors of the drawer slides were tested under laboratory conditions in accordance with the BS EN 16122 standard. Tests focused on strength, displacement, and rapid opening/closing, with deflection values recorded for each test. The primary aim of this study is to examine the mechanical behavior of newly designed 3D-printed drawer slide systems under a 10 kg load, and to compare their performance using PLA and PETG materials. Additionally, this study seeks to provide both economic and technical insights into material selection for the Turkish furniture industry. The parts were designed using SolidWorks software and manufactured with a 40% infill, triangular structure, and 0.2 mm layer height. Electricity consumption was also monitored during production. The test results revealed that PLA-based drawer slides performed better in terms of mechanical properties and durability compared to PETG-based slides under identical production conditions. While PETG samples struggled with deformation under dynamic loads, PLA samples exhibited higher stability and functionality. These findings suggest that PLA may be a more suitable option than PETG for applications requiring higher mechanical performance in household drawer systems.