Sınai mülkiyet hukukunun cezai himayesi
Criminal protection of industrial property right
- Tez No: 944736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE SELCEN ATAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, sınai mülkiyet haklarının korunmasına ilişkin hukuki tanımlamalarla cezai düzenlemeleri ele almaktadır. Sınai haklar, yenilikçi faaliyetleri teşvik ederken, aynı zamanda ekonomik ve ticari rekabetin korunmasını sağlamaktadır. SMK, marka dışındaki sınai haklar için cezai koruma öngörmemiş, ancak hukuki koruma sağlamıştır. Marka hakkına tecavüz suçunun mülkiyet hakkı ve ticari hayat nezdinde önemli olması nedeniyle detaylıca incelenmiştir. Marka hakkına tecavüz suçu kanun metninde düzenlenmiş olduğu üç farklı suç tipiyle oluşmaktadır. İlk bölümde sınai mülkiyet hak kavramı, ceza hukuku yönünden ele alınışı incelendikten sonra ikinci bölümde marka hakkına tecavüz suçu unsurlarıyla birlikte incelenmiştir. Sonuç kısmında ise haksız rekabet suçuyla marka hakkına tecavüz suçu benzer olması nedeniyle iki suç tipi uygulama yönünden birlikte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the legal definitions and penal regulations regarding the protection of industrial property rights. While industrial rights encourage innovative activities, they also ensure the protection of economic and commercial competition. The ICC has not provided penal protection for industrial rights other than trademarks, but has provided legal protection. The crime of trademark infringement has been examined in detail due to its importance in terms of property rights and commercial life. The crime of trademark infringement consists of three different types of crimes regulated in the text of the law. In the first section, the concept of industrial property rights is examined in terms of criminal law, and then in the second section, the elements of the crime of trademark infringement are examined together. In the last, since the crime of unfair competition and the crime of trademark infringement are similar, the two types of crimes are examined together in terms of application.