Sağlık simülasyonunda çözümlemenin değerlendirilmesi öğrenci versiyonu (DASH-SV-Long©) ölçüm aracının Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
The Turkish validity and relialibility study of the debriefing assessment for simulation in healthcare student version (DASH-SV-Long©) measurement tool
  1. Tez No: 944738
  2. Yazar: GÜL HATİCE TARAKÇIOĞLU ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GİZEM İREM KINIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Nursing, Health Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimlerinde Simülasyon Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı,“Debriefing Assessment for Simulation in Healthcare Student Version (DASH-SV©)”un Türkçe geçerlik-güvenirlik çalışmasını yapmaktır. Araştırma, 2023-2024 Öğretim Yılı Güz Döneminde Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi 2., 3. ve 4. sınıfına kayıtlı 458 hemşirelik öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın kapsam geçerliği için Lawshe tekniği, yapı geçerliği için Doğrulaycı Faktör Analizi (DFA), güvenirlik analizi için Cronbach's α değeri ve paralel test güvenilirliği Pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır. DASH-SV-TR ölçüm aracının Kapsam Geçerliği İndeksi (KGİ) %85,0'tir (10 uzman için min KGİ=%67,0). Ölçüm aracının, χ²/sd=2,655, RMR=0,63, GFI=0,874, AGFI=0,847, PGFI=0,720, NFI=0,899, RFI=0,885, IFI=0,934, TLI=0,925, CFI=0,934 ve RMSEA=0,060 uyum indeksleri ile 6 bölüm maddesi ve 23 alt madde olmak üzere toplam 29 madde 6 alt boyutta yapı geçerliği sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to conduct the validity-reliability study of the“Debriefing Assessment for Simulation in Healthcare Student Version (DASH-SV©)”into Turkish. The research was conducted with 458 nursing students enrolled in the 2nd, 3rd, and 4th years of Hacettepe University Faculty of Nursing in the Fall Semester of 2023-2024. Lawshe technique was used for the content validity of the research, Confirmatory Factor Analysis (CFA) for construct validity, Cronbach's α value and parallel test reliability, and Pearson correlation coefficient were used for reliability analysis. The DASH-SV-TR measurement tool's Content Validity Index (CVI) is 85.0% (Min CGI for 10 experts=67.0%). The construct validity of the measurement tool was provided in 6 sub-dimensions with a total of 29 items, including 6 section items and 23 sub-items, with fit indices of χ²/sd=2.655, RMR=0.63, GFI=0.874, AGFI=0.847, PGFI=0.720, NFI=0.899, RFI=0.885, IFI=0.934, TLI=0.925, CFI=0.934 and RMSEA=0.060.