Mefenamik asidin fenotiazin ve promazin ile etkileşimininhesapsal ve spektroskopik olarak incelenmesi
Computational and spectroscopic investigation of theinteraction of mefenamic acid with phenothiazine and promazine
- Tez No: 944766
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL AÇAR SELÇUKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Işığa duyarlı moleküller, ışıkla hassas bir şekilde kontrol edilebilen fotoyanıt veren sistemlerin tasarlanmasına olanak tanıyarak ilaç geliştirme ve malzeme bilimi alanlarında önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, mefenamik asit–fenotiyazin (MEF–PHENO) ve mefenamik asit–promazin (MEF–PRO) komplekslerinin moleküller arası etkileşimlerini araştırmak amacıyla hesaplamalı ve deneysel yaklaşımları bir araya getirmektedir. Yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) ve zamana bağlı DFT (TD-DFT) hesaplamaları, kararlı konformerlerin belirlenmesi, UV–Vis absorpsiyon spektrumlarının simülasyonu, kompleksleşme enerjilerinin hesaplanması ve HOMO–LUMO aralıkları ile reaktivite tanımlayıcıları dahil olmak üzere elektronik özelliklerin incelenmesi için kullanılmıştır. π–π yığılması, hidrojen bağları ve van der Waals kuvvetleri gibi kovalent olmayan etkileşimler analiz edilmiş; doğal bağ yörüngesi (NBO) analizi ise hidrojen bağlarına dair ayrıntılı bilgiler sunmuştur. Uyarılmış durum optimizasyonları, fotofiziksel yapısal değişiklikleri ortaya koymuştur. Mefenamik asit, fenotiyazin ve promazin hidroklorür için saf su çözgeninde gerçekleştirilen tamamlayıcı deneysel UV–Vis absorpsiyon ve floresans spektroskopisi, hesaplamalı öngörüleri doğrulamıştır. Uyarılma sonrası, MEF–PHENO kompleksinde donör-akseptör hidrojen bağı mesafesi 2.22 Å'dan 2.02 Å'ya düşerken; MEF–PRO kompleksinde bu mesafe 2.52 Å'dan 2.56 Å'ya yükselmiş, bu da moleküller arası etkileşimlerdeki farklı değişimleri yansıtmıştır. HOMO–LUMO enerji aralıkları MEF–PHENO için 3.49 eV, MEF–PRO için ise 3.68 eV olarak hesaplanmıştır. Bu bulgular, daha kısa etkileşim mesafesi ve daha düşük enerji aralığı nedeniyle MEF–PHENO kompleksinin yük aktarımı açısından daha elverişli koşullar sunduğunu göstermektedir. Elde edilen bütüncül sonuçlar, bu farmakolojik olarak önemli donör-akseptör komplekslerin kararlılığı, elektronik davranışı ve fotofiziksel özelliklerine dair daha derin bir anlayış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Light-sensitive molecules play a significant role in drug development and materials science by enabling the design of photoresponsive systems that can be precisely controlled using light. This study combines computational and experimental approaches to investigate the intermolecular interactions of mefenamic acid–phenothiazine (MEF–PHENO) and mefenamic acid–promazine (MEF–PRO) complexes. Density functional theory (DFT) and time-dependent DFT (TD-DFT) calculations were employed to determine stable conformers, simulate UV–Vis absorption spectra, calculate complexation energies, and explore electronic properties including HOMO–LUMO gaps and reactivity descriptors. Non-covalent interactions such as π–π stacking, hydrogen bonding, and van der Waals forces were analyzed, with natural bond orbital analysis providing detailed insights into hydrogen bonding. Excited-state optimizations elucidated photophysical structural changes. Complementary experimental UV–Vis absorption and fluorescence spectroscopy were performed on mefenamic acid, phenothiazine, and promazine hydrochloride using distilled water as solvent, validating computational predictions. Upon excitation, the donor–acceptor hydrogen bond distance decreases from 2.22 Å to 2.02 Å in the MEF–PHENO complex, whereas it increases from 2.52 Å to 2.56 Å in the MEF–PRO complex, reflecting different changes in intermolecular interactions. The HOMO–LUMO energy gaps are calculated as 3.49 eV for MEF–PHENO and 3.68 eV for MEF–PRO. These findings indicate that MEF–PHENO exhibits more favorable conditions for charge transfer, attributed to its shorter interaction distance and lower energy gap. The integrated results contribute to a deeper understanding of the stability, electronic behavior, and photophysical properties of these pharmacologically relevant donor–acceptor complexes.